W diagnostyce schorzeń, również nowotworowych, przewodu pokarmowego oraz sąsiadujących z nim tkanek i narządów bardzo ważną rolę odgrywa badanie EUS, czyli endosonografia. Wykonuje się ją najczęściej wtedy, gdy inne badania obrazowe nie są wystarczające do postawienia diagnozy.

Endosonografia jest połączeniem klasycznego badania endoskopowego oraz ultrasonografii – polega na wsunięciu w przełyk pacjenta elastycznego endoskopu zakończonego nie „tradycyjną” miniaturową kamerką, ale głowicą USG, dzięki której możliwe jest precyzyjne zobrazowanie i obserwacja w czasie rzeczywistym m.in. żołądka, jelit, dróg żółciowych, węzłów chłonnych czy trzustki.

Badanie EUS – wskazania
Wśród wskazań do wykonania endosonografii zalicza się:

  • zapalenia, torbiele i guzy trzustki,
  • kamica dróg żółciowych,
  • bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie,
  • żółtaczka,
  • guzy i torbiele jelit,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Warto pamiętać, że badanie EUS wykonuje się w sytuacjach, gdy wcześniejsze badania obrazowe – np. gastroskopia czy USG jamy brzusznej – nie pozwoliły postawić ostatecznej diagnozy oraz zakwalifikować pacjenta do leczenia. Dzięki badaniu EUS można nie tylko różnicować zmiany w obrębie tkanek i narządów, ale także określać, czy mają charakter łagodny czy złośliwy, a nawet wykonać nakłucie czy biopsję, która pozwala na ostateczne rozpoznanie.

Endosonografia – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania

Przed endosonografią konieczne jest wykonanie morfologii krwi oraz badania układu krzepnięcia. Lekarza trzeba poinformować o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach – osoby przyjmujące środki przeciwkrzepliwe mogą dostać zalecenie ich odstawienia na kilka dni przed badaniem. Wśród przeciwwskazań do badania EUS znajduje się z kolei ostra niewydolność oddechowa, przebyty niedawno zawał serca oraz ciężka niewydolność serca.

Endosonografia jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym – gardło pacjenta znieczula się najczęściej lidokainą. Jest bezpieczna, nieobarczona ryzykiem poważnych powikłań, ale – jak wszystkie procedury wymagające wprowadzenia aparatu do światła przewodu pokarmowego – niezbyt przyjemna dla pacjenta. Powikłania są rzadkie – może to być np. niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że badanie EUS nie jest procedurą pierwszego wyboru, ale uzupełnieniem innych, jeżeli nie są wystarczające do postawienia diagnozy.

Badanie EUS wykonać można w naszym Szpitalu św. Elżbiety. Osoby wymagające tego typu specjalistycznej diagnostyki zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalse.pl/kontakt/.