Menu Zamknij

Bulkamid® – nowa metoda leczenia nietrzymania moczu w Szpitalu Św. Elżbiety

W Szpitalu Św. Elżbiety pojawiła się nowa metoda leczenia nietrzymania moczu z użyciem produktu Bulkamid®. Jest to substancja wypełniająca podawana wokół cewki moczowej, która wspomaga mechanizm jej zamykania i zapewnia lepszą kontrolę trzymania moczu.

Nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu, stanowiący problem zdrowotny, higieniczny i psychologiczny. Kilkunastokrotnie częściej borykają się z nim kobiety. Nietrzymanie moczu może być wywołane nieprawidłowym mechanizmem zamykania cewki moczowej (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, podczas kaszlu, kichania czy śmiechu), nadmierną reaktywnością mięśni pęcherza (tzw. naglące nietrzymanie moczu) lub mieć charakter mieszany. U kobiet główne czynniki ryzyka nietrzymania moczu to ciąża i poród, a także otyłość, przewlekły kaszel, praca fizyczna, przewlekłe zaparcia i zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki genetyczne.

Bulkamid® – nowoczesne i skuteczne leczenie nietrzymania moczu

W naszym Szpitalu Św. Elżbiety oferujemy leczenie nietrzymania moczu z zastosowaniem produktu Bulkamid®. Jest to środek wypełniający tkanki okołocewkowe cewki moczowej, składający się w 97,5% z wody oraz w 2,5% z poliakrylamidu. Wstrzykuje się go w 3-4 miejsca wokół cewki moczowej, wypełniając w ten sposób tkanki i zwiększając ich objętość. Dzięki temu usprawniony zostaje mechanizm zamykania cewki moczowej, przez co możliwa jest kontrola trzymania moczu np. podczas śmiechu czy kaszlu. Oczywiście Bulkamid nie zamyka cewki moczowej całkowicie – cały czas możliwe jest normalne oddawanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu z użyciem produktu Bulkamid® jest zabiegiem bezpiecznym, mało inwazyjnym i bezbolesnym. Nie wymaga żadnych nacięć, wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu dożylnym. W trakcie zabiegu do cewki moczowej wprowadza się uretroskop-kamerę, która pozwala następnie wykonać zabieg ostrzyknięcia cewki moczowej materiałem wypełniającym pod kontrolą wzroku. Przy pomocy cienkiej igły Bulkamid jest wprowadzany w 3-4 miejsca w ścianie cewki moczowej, po czym usuwa się uretroskop.

W razie trudności z oddawaniem moczu zaraz po zabiegu, bardzo rzadko konieczne jest pozostawienie cewnika w pęcherzu na krótki czas. Takie powikłania występują bardzo rzadko. Większość pacjentek jeszcze tego samego dnia wraca do domu, a po 24 godzinach – do normalnych aktywności. Efekty odczuwalne są od razu. Jeśli jest taka potrzeba można wykonać iniekcję uzupełniającą (najwcześniej po 4 tygodniach). Rezultaty w postaci znacznego złagodzenia objawów nietrzymania moczu lub jego całkowitej eliminacji utrzymują się przez kilka lat.

Pacjentki zaineresowane tego typu leczeniem zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalse.pl/kontakt/.