Mammografia jest skuteczną, radiologiczną metodą badania piersi u kobiet. Pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi w sposób bezpieczny dla pacjentek. Głównym celem diagnostyki mammograficznej jest jak najszybsze wykrycie, u osób bez wyraźnych objawów chorobowych nowotworów piersi we wczesnym stadium rozwoju.

W przypadku stwierdzenia zmian zaleca się wykonanie biopsji. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem zestawu do biopsji mammotomicznej pod kontrolą mammografu cyfrowego z przystawką stereotaktyczną pozwalającą na precyzyjne określenie lokalizacji guza.

Nowoczesny mammograf cyfrowy Senographe Essential posiada możliwość skutecznego diagnozowania zarówno większych, jak i mniejszych piersi, dzięki stosowaniu różnej wielkości płytek dociskowych. Mammograf ten posiada największą na rynku czułość detektora (DQE – kwantową skuteczność detekcji). Unikalne jest też zastosowanie anody lampy rentgenowskiej wykonanej z 2 materiałów: molibdenu i rodu. Wraz z funkcją Automatycznej Optymalizacji Parametrów pozwala to na dobranie do odpowiedniej tkanki odpowiednich parametrów zdjęcia mammograficznego.

Senographe Essential w Szpitalu św. Elżbiety posiada unikalną innowacyjną funkcję obrazowania spektralnego  z możliwością wykorzystania środka kontrastowego. Metoda ta daje o wiele lepsze wyniki niż „standardowa” mammografia cyfrowa, odnośnie czułości bywa porównywana z mammografią za pomocą rezonansu magnetycznego. Jest to obecnie trzeci w Polsce a pierwszy w Warszawie mammograf cyfrowy wyposażony w tę funkcję.

Oprócz powyższych funkcji – przyjazny pacjentkom design, łatwy dostęp dla wózka inwalidzkiego, a także przystawka biopsyjna do wykonywania biopsji gruboigłowej czynią z naszego mammografu cyfrowego najnowocześniejsze i najbardziej uniwersalne urządzenie do mammografii w Polsce.