Powiększanie piersi to najpopularniejszy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej na świecie – według statystyk ISAPS, tylko w 2014 r. poddało mu się ponad 1,3 mln kobiet. Na czym dokładnie polega powiększanie piersi, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, jak wygląda rekonwalescencja? Sprawdzamy!
Wielkość, kształt czy jędrność biustu to przyczyna kompleksów wielu kobiet. Niektóre są niezadowolone ze zbyt małych piersi, inne cierpią z powodu biustu, który stracił jędrność na skutek przebytych ciąż i karmienia dziecka, jeszcze inne borykają się z wrodzoną asymetrią piersi. Kompleksy związane z wyglądem biustu prowadzą do zaniżonej samooceny, kłopotów z nawiązywaniem intymnych relacji, a także problemów w sferze seksualnej. W tego typu przypadkach skuteczną metodą na pozbycie się wszelkich kompleksów jest operacja powiększania piersi, przeprowadzana w Szpitalu Św. Elżbiety – Mokotowskim Centrum Medycznym.

Powiększanie piersi – dostępne metody

Najczęściej wykorzystywaną metodą powiększania piersi jest wszczepienie w każdą z nich implantów, wypełnionych żelem silikonowym o różnej konsystencji w zależności od oczekiwań. Rozmiar implantów jest dopasowywany indywidualne pod kątem każdej pacjentki, z uwzględnieniem jej wzrostu, wagi, budowy ciała, ale również oczekiwań. Podobnie wygląda kwestia doboru rodzaju implantów – te okrągłe pozwalają na uzyskanie efektu naprawdę dużego biustu i wyglądają bardzo atrakcyjnie w pozycji leżącej, zaś implanty anatomiczne gwarantują bardziej dyskretne powiększenie biustu.
Alternatywą dla implantów jest powiększanie piersi tkanką tłuszczową. Jest ona pobierana od pacjentki np. z okolicy podbrzusza czy pośladków, a następnie wstrzykiwana w piersi. Efekty i trwałość tego typu zabiegu zależą od wielu czynników – techniki pobrania tłuszczu i jego obróbki, sposobu jego iniekcji, a także przeprowadzonych zabiegów wspomagających gojenie. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, na zabieg warto zgłosić się do Szpitala Św. Elżbiety – Mokotowskiego Centrum Medycznego. Nasza doświadczona i wyspecjalizowana kadra lekarska przeprowadzi pełną konsultację przed planowanym zabiegiem oraz dobierze najlepszą dla danej pacjentki metodę powiększania piersi.

Powiększanie piersi – wskazania i przeciwwskazania

Jak już wcześniej wspomniano, powiększanie piersi przeprowadza się u kobiet, które mają zastrzeżenia związane z wyglądem ich biustu. Należy jednak pamiętać, że jeśli lekarz uzna, iż operacja byłaby dla pacjentki niekorzystna pod względem estetycznym lub zdrowotnym, albo też oczekiwania kobiety są nierealistyczne, ma prawo odmówić jej wykonania.
Poza tym istnieje szereg ogólnozdrowotnych przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu powiększania piersi. Zalicza się do nich:

• choroby nowotworowe,
  • ciężkie schorzenia wątroby i nerek,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby układu krążenia,
  • ciąża i okres karmienia.

Co ważne, operację wykonuje się jedynie u kobiet pełnoletnich. Każda pacjentka musi również przejść szereg badań, kwalifikujących ją do zabiegu.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Powiększanie biustu przy pomocy implantów trwa z reguły około 2 godzin i jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. W zależności od decyzji lekarza, implanty są umieszczane w piersi przez nacięcie o wielkości 4-5 cm przeprowadzane w fałdzie łączącym pierś z klatką piersiową lub na granicy otoczki sutkowej i skóry piersi wokół niej. Dzięki takiemu umiejscowieniu nacięć, blizny – przy założeniu, że nie dojdzie do powikłań – są mało widoczne.
Nie ma co ukrywać, że po operacji większość pacjentek boryka się z dolegliwościami bólowymi, które łagodzi się przy pomocy zapisanych przez lekarza środków farmakologicznych. Przez około 2 tygodnie po zabiegu należy odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów rąk, a także opalania. Z kolei przez około 2 miesiące po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnej bielizny. Oczywiście nawet przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń, nie można wykluczyć pojawienia się pewnych komplikacji. Zaliczają się do nich m.in. trudności w gojeniu się ran, infekcje, drętwienie i twardnienie piersi czy krwawienie. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Na koniec jeszcze kilka słów o bezpieczeństwie samych implantów. Choć media donoszą o przypadkach pękania czy wybuchania implantów, to tak naprawdę nowoczesne implanty są produkowane z wykorzystaniem sprawdzonych technologii, zgodnie z najwyższymi kryteriami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości, zachęcamy do umówienia się na konsultacje ze specjalistami ze Szpitala Św. Elżbiety (dane kontaktowe znaleźć można tutaj: https://szpitalse.pl/kontakt/ ). Pomogą oni podjąć najlepszą decyzję dotyczącą ewentualnego zabiegu.