Badanie elektrofizjologiczne i ablacja podłoża arytmii Badanie elektrofizjologiczne serca oraz ablacja podłoża arytmii stanowią kluczowe procedury w diagnostyce i leczeniu zaburzeń rytmu serca. Badanie elektrofizjologiczne umożliwia precyzyjną lokalizację oraz ocenę arytmii, natomiast zabiegi ablacji są skuteczną metodą terapeutyczną polegającą na eliminacji ich podłoża w sercu. Dzięki tym procedurom, dostępnym w…
Angioplastyka tętnic wieńcowych Angioplastyka wieńcowa (zwana również przezskórną interwencją wieńcową – PCI lub PTCA) jest procedurą medyczną, która ma na celu przywrócenie przepływu krwi przez zwężone tętnice wieńcowe. Czym są tętnice wieńcowe? Tętnice wieńcowe to naczynia krwionośne, które zaopatrują serce w tlen i składniki odżywcze, niezbędne do jego funkcjonowania. Gdy…
Badania obrazowe i czynnościowe tętnic wieńcowych Badania obrazowe i czynnościowe tętnic wieńcowych stanowią jeden z fundamentów diagnostyki i leczenia chorób serca, dostarczając precyzyjnych informacji o anatomicznej strukturze naczyń oraz ich funkcji. Wśród najczęściej stosowanych technik znajduje się koronarografia, inwazyjne badanie angiograficzne umożliwiające bezpośrednią wizualizację tętnic wieńcowych, a także łączone z…
Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, wad serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, wad serca, niewydolności serca oraz nadciśnienia tętniczego stanowią kluczowe obszary kardiologii, których celem jest poprawa funkcjonowania i zdrowia serca oraz układu krążenia. Poprzez zastosowanie różnorodnych badań diagnostycznych, takich…
Echokardiografia przezklatkowa i przezprzełykowa Echokardiografia przezklatkowa oraz przezprzełykowa to dwie główne metody przeprowadzania echokardiografii. Podczas zabiegu echokardiografii przezklatkowej głowica ultrasonograficzna jest umieszczana na klatce piersiowej pacjenta. Natomiast w przypadku echokardiografii przezprzełykowej, sonda jest wprowadzana do przełyku, co umożliwia uzyskanie lepszej widoczności struktur serca, szczególnie tych znajdujących się bliżej tylnej ściany…
Wszczepianie i kontrola stymulatorów serca Wszczepianie i kontrola stymulatorów serca stanowią kluczowe procedury w leczeniu pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Wszczepienie stymulatora polega na chirurgicznym implantowaniu małego urządzenia elektronicznego, które reguluje rytm serca poprzez wysyłanie elektrycznych impulsów. Kontrola stymulatora obejmuje regularne badania, które zapewniają jego właściwe działanie oraz monitorowanie stanu…
W trosce o najwyższą jakość, badania te są wykonywane przez unikalny zespół kardiologiczno-radiologiczny. W odróżnieniu od wielu innych placówek, każde badanie jest interpretowane w kontekście…
Specjalista kardiologii