Menu Zamknij

Usunięcie gradówki – jak wygląda zabieg?

Czym jest gradówka?

Gradówka jest przewlekłym zapaleniem łojowego gruczołu tarczkowego. Najczęściej jest ona spowodowana następstwem zamknięcia się przewodu wyprowadzającego wydzielinę gruczołową. Co doprowadza do zalegania jej treści i wtórnego rozdęcia światła gruczołu wydzieliną łojową. Skóra nad powstałym guzkiem powiekowym jest niezmieniona. Jednak od strony spojówki widoczne jest żółtawe, wypukłe ognisko, otoczone przekrwioną spojówką. Gradówka jest widoczna w postaci torbieli gruczołu Meiboma. Towarzyszy jej najczęściej niewielki ból, powiększenie i tkliwość regionalnych węzłów chłonnych, zaczerwienienie całej gałki ocznej jak również może powodować wypadanie rzęs towarzyszącemu pogrubieniu się powieki.
Badania pokazują, że dużo większą częstotliwość występowania gradówki zanotowano u osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry oraz u których występuje trądzik różowaty. Również u dzieci z nie w pełni skorygowaną wadą wzroku częstość występowania schorzenia znacznie wzrasta.

Jak wygląda leczenie?

Najczęściej na początku lekarz zaleca leczenie farmakologiczne, które w większości przypadków kończy się powodzeniem. Gradówki występujące u dzieci mają tendencję do samoistnego zanikania w krótkim czasie, co wyróżnia je od gradówek dorosłych pacjentów. Jeśli zauważymy u siebie zmianę, zalecane jest stosowanie ciepłych suchych kompresów, miejscowo przez minimum 10 minut. Mają one za zadanie rozgrzewać zmianę i pomóc jej się wchłonąć. Bardzo pomocne przy tym jest wykonywanie delikatnego masażu w miejscu wystąpienia gradówki. Powinno się go wykonywać przez około 10-15 minut, minimum dwa razy dziennie. Jeśli lekarz uzna za konieczne, kolejnym zaleceniem jest stosowanie maści, kropel jak i leków doustnych, które zawierają bacytracynę lub erytromycynę. Podaje się leki z antybiotykiem, aby obrzęk i ból ustąpił. Jeśli gradówka nie wchłania się po 3–4 tygodniach, a czas może się wydłużać nawet do 2–3 miesięcy wynika więc z tego, że jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dlatego też istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu usunięcia poprzez nacięcie i wyłyżeczkowanie zmiany.
Wskazaniem do leczenia gradówki u osób dorosłych jest wycięcie tradycyjne – chirurgiczne. Zabieg wykonuje doświadczony lekarz po ustąpieniu wszystkich objawów ostrego stanu zapalnego oka. Należą do nich problemy z ostrością widzenia jak również gorączka.

Zabieg usunięcia gradówki

Zabieg polega na nacięciu skóry w miejscu zmiany i usunięciu przez lekarza okulistę wszystkich niechcianych i zalegających elementów specjalnym przyrządem, po to aby nie pozwolić na odtworzenie się narośli. Cały zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu to tylko 20 minut. Po zakończeniu, okulista aplikuje antybiotyk i zakłada opatrunek, którego pacjent nie może zdejmować przez najbliższe kilka godzin.
Profilaktyka po zabiegowa jest bardzo prosta, a powrót do pełni sprawności osiąga się szybko. Należy stosować się do zaleceń lekarza, a po kilku dniach nie będzie śladu po niechcianej gradówce. Przypominamy by zwracać szczególną uwagę na higienę oka. U kobiet bardzo ważne jest dokładne zmywanie makijażu w celu zmniejszenia ryzyka zatkania się gruczołów i ewentualnego nawrotu. Nie należy również zbyt długo nosić soczewek kontaktowych. Pamiętajmy by nie przecierać oczu brudnymi rękoma w ciągu dnia.