Zmiany skórne wokół oczu są często problemem diagnostycznym, a pacjenci trafiają do lekarzy różnych specjalności, szukając dla siebie pomocy. Postawienie właściwego rozpoznania i diagnozy, a co za tym idzie, zastosowanie właściwej terapii to kluczowy aspekt. Wymaga się w tych przypadkach specjalistycznej wiedzy interdyscyplinarnej. Niewłaściwe leczenie zmian skórnych może spowodować dużo większe problemy, niż te z którymi mieliśmy do czynienia pierwotnie. Zmiany te mogą stać się dużo bardziej oporne na leczenie, a ich eliminacja może być dużo cięższa niż w początkowym stadium.
Jakie kosmetyki powodują alergie?
Wzrost użycia produktów kosmetycznych w ogólnej populacji spowodowały zwiększenie ekspozycji na różnego rodzaju potencjalne alergeny, wchodzące w skład tych produktów. Obecnie ocenia się, że alergie kontaktowe dotyczą ok. 6% populacji. Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa, cienka i delikatna, w związku z czym zmiany i zapalenia w tym miejscu mogą być jedyną reakcją organizmu na alergię kontaktową na skutek stosowania konkretnego kosmetyku. Wydaje się, że w tej grupie pacjentów najczęściej uczulają substancje zapachowe w nich zawarte. Są one składnikiem perfum, dezodorantów, szamponów, mydeł, kremów nawilżających, ale mogą też być dodawane do innych produktów w celu maskowania nieprzyjemnego zapachu – składników produktów kosmetycznych. Do najczęstszych zapachowych alergenów kontaktowych należą takie substancje jak: cytronelol, eugenol, lyral i balsam peruwiański. Zmiany alergiczne okolic oczu mogą być prowokowane przez kremy pielęgnacyjne, cienie do powiek, maskary, kredki, kleje do sztucznych rzęs, podkłady, produkty do zmywania makijażu, mydła, ale również produkty, które teoretycznie nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą oczu jak szampony, farby do włosów, perfumy, dezodoranty czy produkty do henny brwi.
Gdy alergia już wystąpi
Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek zmiany w obrębie oka, nie należy ich lekceważyć. Kiedy poczujemy świąd, pieczenie, a nawet ból, to dla nas sygnał alarmowy. Często przy zmianach na powiekach i okolicy oka, zauważamy przesuszoną, zaczerwienioną skórę. Są to najbardziej powszechne objawy uczuleń. Kiedy już zaobserwujemy u siebie następujące objawy należy się zastanowić czy dokonaliśmy w ostatnim czasie zmian w obrębie własnych środków kosmetycznych.
Najrozsądniejszym zachowaniem jest udanie się do specjalisty okulisty, który będzie mógł wykluczyć poważniejsze powody stanów zapalnych i określić zasięg leczenia. Najczęściej wystarczy określić, który produkt nas uczula i go wyeliminować. Kolejnymi krokami jest już objawowe leczenie. Zalecane jest stosowanie kropel nawilżających, jak również maści, które mają za zadanie zmniejszyć świąd i zaczerwienienie. Dobrym sposobem jest także stosowanie na skórę emoliantów nie zawierających żadnych substancji zapachowych, które zmniejszą suchość wokół oka. Wszystkie niezbędne leki przepisze nam okulista.
Częstymi zmianami w okolicy powiek oka są również mechaniczne uszkodzenia naskórka. Przez potarcie, drapanie, możemy naruszyć delikatna skórę dookoła oka, a tym samym rozpocząć stan zapalny. Większą podatność na uszkodzenia mają osoby przemęczone, nerwowe jak również pracujące w niekorzystnych warunkach, np. w ekstremalnych temperaturach. Skóra powiek staje się wtedy zwiotczała, zaczerwieniona i podatna na uszkodzenia. Kiedy już do takiego wypadku dojdzie, należy skontaktować się z lekarzem, który obejrzy oczy i jeśli będzie zasadne zaleci specjalne maści i leki, które w krótkim czasie przywrócą sprawność naszego narządu wzroku.
Wszystkie nieprawidłowe narośla, stany zapalne czy inne objawy oczu muszą nas zaniepokoić i zmusić do zastanowienia, co jest przyczyną. Konieczne jest odwiedzenie lekarza.