Zakażenie koronawirusem może mieć różny przebieg – u niektórych zupełnie bezobjawowy, u innych przypomina zwykłą infekcję wirusową, u części wymaga hospitalizacji. Bez względu na to, jak mocno zaawansowane są objawy, po wyzdrowieniu warto poddać się kompleksowym badaniom, które pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia. Zapraszamy na nie do naszego Szpitala Św. Elżbiety.
Kolejne badania naukowe potwierdzają, że zakażenie koronawirusem i związana z nim choroba COVID-19 mogą powodować bardzo poważne powikłania. Do najpoważniejszych zaliczają się problemy sercowe. Zdaniem wielu ekspertów, nawet łagodne przechorowanie COVID-19 jest zagrożone wystąpieniem zapalenia serca, i to nie od razu po zakażeniu, ale po kilku-kilkunastu latach.
Kolejna kwestia to powikłania pulmonologiczne. Badania przeprowadzone w USA dowiodły, że nawet u 10% pacjentów po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 dochodzi do obumierania tkanek płuc oraz uszkodzenia dróg oddechowych. Objawiać się to może dusznościami, problemami z oddychaniem i bólami w klatce piersiowej.
Do innych powikłań po przebytym zakażeniu koronawirusem zalicza się przewlekłe zmęczenie, kłopoty z orientacją, komunikacją i koncentracją (tzw. mgła mózgowa), zaburzenia neurologiczne (mrowienie, kłucie, pieczenie), przewlekłe zaburzenia węchu i smaku, a nawet tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Warto jednak pamiętać, że koronawirus SARS-CoV-2 jest stosunkowo nowym patogenem, więc nie jest wykluczone, że kolejne badania przyniosą informacje o jeszcze innych możliwych powikłaniach.
Pakiet badań po COVID-19 – zadbaj o siebie!
Wszystkie osoby dorosłe, które przeszły zakażenie koronawirusem lub podejrzewają, że były zakażone, zachęcamy ze skorzystania ze specjalnego pakietu badań po COVID-19. Składa się on z:
- telekonsultacji, podczas których lekarz ocenia wstępnie stan zdrowia i wystawia skierowania na konkretne badania,
- konsultacji bezpośrednich z lekarzem, podczas których pacjent otrzymuje konkretne zalecenia dotyczące dbania o zdrowie,
- wybranych badań laboratoryjnych (m.in. test COVID-19, CRP, D-dimery, sód, potas, kreatynina, badanie ogólne moczu),
- EKG spoczynkowego,
- RTG klatki piersiowej (jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne).
W Szpitalu Św. Elżbiety kontrolną diagnostykę pocovidową nadzoruje lek. Beata Jasica, posiadająca ponad 30-letnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego.
Zgłoś się na przegląd zdrowia po zakażeniu koronawirusem i upewnij się, że możesz bezpiecznie wrócić do wszystkich prywatnych i zawodowych aktywności. Zachęcamy do kontaktu -> https://szpitalse.pl/kontakt/.