Menu Zamknij

Chirurgia ręki

Chirurgia ręki stanowi dziedzinę medycyny, która łączy w sobie elementy chirurgii plastycznej, chirurgii naczyniowej oraz ortopedii. Odpowiada ona za precyzyjne zabiegi, dotyczące górnej kończyny. Chirurgia ręki jest niezwykle istotną i potrzebną dziedziną, ponieważ w przypadku skomplikowanej konstrukcji dłoni każda, choćby najmniejsza nieprawidłowość w jej budowie lub funkcjonowaniu powoduje u pacjentów ból lub dyskomfort.

nfz

Zabiegi w ramach chirurgii ręki są refundowane w Szpitalu św. Elżbiety w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Chirurgia ręki przede wszystkim zajmuje się problemami, dotyczącymi dłoni i nadgarstka. To właśnie do chirurga ręki powinien udać się pacjent, który dostrzega nieprawidłowości w ich budowie lub funkcjonowaniu – bez względu na to, czy mamy do czynienia z wadą wrodzoną, czy też ze schorzeniami nabytymi w drodze urazu lub zwyrodnienia. Ponadto chirurg ręki zajmuje się także problemami nowotworowymi lub zapalnymi, dotyczącymi kończyny górnej. Jego zadaniem jest prawidłowe zdiagnozowanie choroby, a następnie poprowadzenie leczenia zachowawczego lub operacyjnego w taki sposób, by przywrócić ręce jej naturalne funkcje.

Coraz więcej osób zgłasza się w ostatnich latach do chirurga ręki, a powód takiego stanu rzeczy jest prosty: część chorób, którymi zajmuje się ten specjalista, to choroby zawodowe. Jest tak między innymi w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, powstającego wskutek wykonywania pewnej powtarzającej się czynności, doprowadzając do przeciążenia ręki. Jego przyczyną może być długotrwała gra na instrumencie, praca przy komputerze lub praca w fabryce na taśmie montażowej. Inną z dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci, jest drętwienie palców oraz towarzyszący mu ból, który może promieniować nawet do okolic barku.

Kolejnym problemem, z jakim pacjenci udają się do chirurga ręki są występujące u nich przykurcze dłoni i palców, a wśród nich – przykurcz Dupuytrena. Ponadto specjaliści chirurdzy ręki w Szpitalu św. Elżbiety zajmują się operacyjnym leczeniem zespołu kanału Guyona, czy też operacjami zespołu rowka nerwu łokciowego, czyli tzw. cieśnią łokciową. Chirurg ręki specjalizuje się w schorzeniach, które dotyczą kończyny górnej, jednak ich podłoże może być różnorakie – dotyczące stawów, kości, układu nerwowego lub tkanek miękkich. Tak szeroka wiedza lekarza sprawia, że w każdym z przypadków nieprawidłowości, dotyczących funkcjonowania ręki lub dłoni powinien on pomóc pacjentowi, stawiając właściwą diagnozę i planując odpowiednie leczenie danej dolegliwości.

Umów wizytę do naszych specjalistów

Nasi lekarze

Umów się na konsultacje

    Wypełnij formularz, a my zadzwonimy do Ciebie!