Założenie balonu żołądkowego
Problemy z nadwagą lub otyłością to nie tylko zagadnienie natury estetycznej, ale przede wszystkim bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Nadmiar masy ciała dotyczy co najmniej połowy polskiego społeczeństwa i wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia różnych chorób, takich jak cukrzycy typu 2, nowotworów, nadciśnienia tętniczego lub choroby niedokrwiennej serca, dlatego tak istotne jest podjęcie skutecznego leczenia otyłości. Jednym ze sposobów walki z tą chorobą jest założenie balonu żołądkowego – to najmniej inwazyjna i całkowicie odwracalna metoda zabiegowa.
Balon żołądkowy jest polecany przede wszystkim Pacjentom chorującym na nadwagę lub otyłość, w których przypadku zachowawcze metody leczenia nie przyniosły efektu. W przypadku braku skuteczności leczenia dietetycznego, zwiększenia aktywności fizycznej czy nawet leczenia farmakologicznego, należy rozważyć leczenie zabiegowe otyłości. Założenie balonu żołądkowego jest zdecydowanie mniej inwazyjne niż operacje. Do programu leczenia tą metodą są kwalifikowane wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia.
Wśród przeciwwskazań do założenia balonu żołądkowego należy wymienić przede wszystkim:
- aktywne uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- niewyrównaną cukrzycę,
- stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
- niekontrolowane zaburzenia endokrynologiczne,
- zwężenie lub żylaki przełyku,
- aktywne zapalenie przełyku, żołądka lub dwunastnicy,
- przebyte operacje żołądka (również bariatryczne),
- ciężki ogólny stan pacjenta.
W przeciwieństwie do innych zabiegowych metod leczenia otyłości zabieg zakładania balonu żołądkowego jest bardzo szybki i trwa zaledwie kilkanaście minut. Jeszcze tego samego dnia, po kilkugodzinnej obserwacji w szpitalu, Pacjent może opuścić placówkę i wrócić nie tylko do domu, ale także do swojej normalnej aktywności. Balon pozostaje w żołądku Pacjenta na okres 6 lub 12 miesięcy, a po tym okresie zostaje usunięty podczas krótkiego zabiegu endoskopowego. Co więcej, zarówno założenie balonu żołądkowego, jak i jego usunięcie z organizmu Pacjenta jest wykonywane w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, pod nadzorem anestezjologa. Dzięki temu Pacjent ma zapewniony nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale i komfortu podczas pobytu w szpitalu.
W pierwszej kolejności lekarz anestezjolog podaje Pacjentowi krótkotrwałe znieczulenie dożylne, zawierające jednocześnie leki uspokajające, przeciwbólowe i nasenne – dzięki temu Pacjent nie odczuwa dyskomfortu ani nieprzyjemności związanych z wprowadzaniem balona do żołądka. Następnie podczas zabiegu endoskopowego lekarz dokonuje kontroli przełyku, żołądka i dwunastnicy, po czym (przy wykorzystaniu gastroskopu) pusty balon zostaje umieszczony w żołądku poprzez usta i przełyk. Balon żołądkowy napełnia się w dalszej kolejności roztworem soli fizjologicznej, a po skontrolowaniu poprawności położenia i szczelności balonu gastroskop jest usuwany z przewodu pokarmowego. Ponieważ zabieg jest wykonywany w znieczuleniu, Pacjent w dniu zabiegu, po opuszczeniu szpitala, nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych.
Założenie balonu żołądkowego powoduje znaczne ograniczenie pojemności żołądka. Zmieści się w nim maksymalnie 150 ml płynów, czyli nieco mniej niż objętość przeciętnej szklanki. Z tego powodu konieczne jest przyzwyczajenie organizmu do nowej sytuacji. Oznacza to, że przez pierwsze trzy dni po zabiegu Pacjent powinien być na diecie płynnej, przyjmując tylko wodę lub słabe napary ziołowe, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Od 3 do 14 dni po zabiegu należy natomiast stosować dietę, składającą się z rozdrobnionych, najlepiej blendowanych posiłków. Dopiero po okresie 2 tygodni od zabiegu Pacjent może stopniowo wprowadzać do diety posiłki stałe.
Szacuje się, że średnia utrata masy ciała Pacjenta po 6 miesiącach od założenia balonu żołądkowego wynosi od 15 do 20 kg. W przypadku Pacjentów, u których mamy do czynienia ze znaczną otyłością, a którzy podejmą ścisłą współpracę z dietetykiem klinicznym oraz zwiększą swoją aktywność fizyczną po zabiegu, możliwe jest jeszcze większe zredukowanie masy ciała. Założenie balonu żołądkowego motywuje Pacjenta do zmiany stylu życia, modyfikacji nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej.
Balon żołądkowy usuwa się po 6 lub 12 miesiącach od jego założenia. Warto jednak, aby Pacjent nie rezygnował ze zdrowych nawyków i nadal stosował otrzymane od lekarza prowadzącego i dietetyka zalecenia dotyczące posiłków i aktywności.