Menu Zamknij

Usunięcie wodniaka jądra

Jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów urologicznych jest usunięcie wodniaka jądra, zwane także plastyką jądra. Zabieg ten przeprowadzany jest u pacjentów, którzy cierpią na chorobę, polegającą na powiększeniu obwodu moszny, który związany jest z nagromadzeniem się płynu między osłonkami jądra. Plastyka wodniaka może dotyczyć zarówno wodniaków wrodzonych, jak i nabytych.

Wspomniane osłonki, które otaczają jądro, są anatomicznymi odpowiednikami błon wyścielających jamę brzuszną. Jeśli mamy do czynienia z wodniakiem wrodzonym, w przypadku nieprawidłowego zamknięcia połączenia między nimi, może dochodzić do gromadzenia się w mosznie bursztynowego, surowiczego płynu. Wodniaki nabyte są z kolei najczęściej związane z procesami zapalnymi w obrębie moszny, takimi jak zapalenie najądrza lub jądra, ale występują również po urazach jąder, po niektórych operacjach chirurgicznych, jak operacja żylaków powrózka nasiennego (warikocelektomia), czy operacja przepukliny pachwinowej.
Wodniak, w rzadkich przypadkach, może być również objawem nowotworu jądra, dlatego bardzo ważnym elementem diagnostyki jest wykonanie ultrasonograficznego badania jąder oraz markerów charakterystycznych dla tego typu nowotworów. Wodniak jądra objawia się powiększeniem obwodu moszny, zazwyczaj jednostronnym, chociaż może występować również obustronnie. Zazwyczaj nie jest bolesny, ale wodniaki jąder mogą sięgać bardzo dużych rozmiarów, w skrajnych przypadkach nawet utrudniając poruszanie się i normalne funkcjonowanie.

Hydrocelektomia to jedna z metod leczenia wodniaków jądra. Zwana jest potocznie plastyką wodniaka lub usunięciem wodniaka jądra, ponieważ polega na wypreparowaniu wodniaka z dostępu mosznowego, a następnie opróżnieniu go z płynu i wycięciu nadmiaru osłonek. Pozostałe ich fragmenty zostają następnie zszyte w taki sposób, by zapobiec ewentualnym nawrotom choroby.

Zabieg hydrocelektomii wykonuje się u tych pacjentów, którzy odczuwają dyskomfort lub ból, związany z obecnością zmiany chorobowej w mosznie. Co istotne, choroba ta nie niesie ze sobą istotnego ryzyka dla zdrowia, dlatego jeżeli pacjent nie skarży się na żadne odczuwane objawy, możliwe jest zostawienie wodniaków do obserwacji i uniknięcie operacji. Należy mieć świadomość tego, że wodniaki jąder mogą z czasem ulegać powiększeniu – nie powinno to jednak mieć żadnego wpływu na stan zdrowia pacjenta, jego płodność czy też funkcje seksualne. Wodniaki jąder mogą zostać wycięte operacyjnie bez względu na ich rozmiar.

Przygotowując się do zabiegu, pacjent powinien mieć świadomość, że czeka go najprawdopodobniej jednodniowy pobyt w szpitali. Ponieważ operacja wykonywana jest pod znieczuleniem, pacjent powinien pozostawać na czczo od północy dnia poprzedzającego operację. Jeśli zakwalifikowany do zabiegu pacjent zażywa regularnie leki, ich dawkowanie i możliwość ich stosowania w dniu operacji powinny zostać ponadto uzgodnione z lekarzem prowadzącym.

Przed operacją pacjent obowiązkowo przechodzi niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Sam zabieg hydrocelektormii trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny i odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub dożylnym. Oznacza to, że pozostaje on przytomny, jednak nie odczuwa bólu w operowanym miejscu. W niektórych przypadkach konieczne może być także podanie znieczulenia miejscowego (nasiękowego). Do pęcherza moczowego może zostać wprowadzony cewnik Foleya. Zakłada się także suspensorium uciskające i unoszące mosznę. Następnego dnia po zabiegu z samego rana lub wieczorem w dniu operacji cewnik zostaje usunięty, dzień po zabiegu usuwa się także dren, a jeśli obserwacja pooperacyjna przebiega prawidłowo, pacjent zostaje wypisany do domu.

Ponieważ pacjent przeszedł operację, nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych, dlatego należy zadbać o wcześniejsze zorganizowanie transportu ze szpitala do domu pacjenta. Powinien się on także nastawić na rehabilitację, trwającą od 1 do 2 tygodni po zabiegu. To czas, w którym nie należy forsować organizmu, unikając ciężkiej pracy fizycznej. Trzy tygodnie po przeprowadzonym zabiegu plastyki wodniaka jądra pacjent powinien zgłosić się do poradni urologicznej lub urologa prowadzącego, celem oceny gojenia się rany pozabiegowej.

W przypadku wystąpienia bólu w operowanej okolicy należy stosować leki przeciwbólowe, dostępne w aptece bez recepty. Jeśli jednak ból jest silny i pojawia się nagle, konieczne jest skonsultowanie sytuacji z urologiem. Jeśli natomiast w pierwszych tygodniach po hydrocelektomii pojawi się gorączka, której towarzyszy powiększenie moszny, konieczne jest zgłoszenie się na urologiczną izbę przyjęć lub niezwłoczny kontakt z urologiem prowadzącym.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, także hydrocelektomia może wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Do ewentualnych powikłań, z jakimi powinni liczyć się pacjenci, należą:

  • przejściowe trudności w oddawaniu moczu – zazwyczaj występujące w pierwszych dniach po przeprowadzonym zabiegu. Niekiedy może także dojść do zatrzymania moczu, co z kolei wiąże się z koniecznością utrzymania przez dłuższy czas cewnika w pęcherzu moczowym.
  • zakażenie układu moczowego, zropienie rany lub zapalenie jądra bądź najądrza,
  • krwiak moszny – powikłanie to występuje niezwykle rzadko, a jego ryzyko jest największe w przypadku operowania dużych wodniaków o szczególnie zmienionym stanie zapalnym. Najczęściej wystarczy podjąć leczenie zachowawcze, w skrajnych przypadkach może być jednak konieczna kolejna operacja, mająca na celu otwarcie moszny i usunięcie krwiaka bądź usunięcie całego jądra.
  • uszkodzenie jądra – w trakcie przeprowadzania zabiegu hydrocelektomii, przy próbie usunięcia wodniaka może dojść do uszkodzenia jądra, co będzie się wiązać z koniecznością jego usunięcia. Największe ryzyko wystąpienia tego powikłania występuje w sytuacji, gdy w obrębie moszny pacjenta obecne są zmiany zapalne lub pozapalne.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.