Leczenie raka prostaty – metoda HIFU

Zdiagnozowano u Ciebie raka prostaty? Zastanawiasz się co robić? Zapraszamy do Szpitala św. Elżbiety, gdzie specjalizujemy się w leczeniu raka prostaty za pomocą metody HIFU.

Metoda HIFU jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych metod terapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu raka prostaty. Jej główne zalety to bardzo małe ryzyko efektów ubocznych, krótki jednodniowy pobyt w szpitalu oraz możliwość powtórzenia zabiegu w przypadku nawrotu nowotworu.

Leczenie raka prostaty metoda HIFU

Metoda HIFU jest dostępna w dziesiątkach krajów na całym świecie, a jej stosowanie jest dopuszczane przez liczne towarzystwa urologiczne z Europejskim Towarzystwem Urologicznym na czele.

Istotą tego sposobu leczenia jest skupianie fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na precyzyjnie określonym obszarze guza. Działanie to powoduje efekt cieplny w tkance, a w konsekwencji jej zniszczenie. Dodatkowo w komórce rakowej zaczynają powstawać pęcherzyki gazu, które rozbijają jej strukturę.

Precyzyjne zniszczenie tkanki nowotworowej w obrębie stercza.

Zabieg metodą HIFU trwa zwykle od 60 minut do 2,5 godziny (zależnie od wielkości zmiany nowotworowej) przy regionalnym znieczuleniu Pacjenta (od pasa w dół). Leczenie odbywa się wyłącznie drogami naturalnymi ciała bez nacinania tkanki za pomocą sondy umieszczonej w odbytnicy. Dzięki temu metoda HIFU jest mało inwazyjna, co skutkuje krótką hospitalizacją i mniejszym ryzykiem powikłań, a co najważniejsze – umożliwia Pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.

Warto pamiętać, że zabieg metodą HIFU można wykonać również w przypadku nawrotu raka prostaty u Pacjentów, którzy wcześniej byli leczeni tradycyjnymi metodami, takimi jak radioterapia czy prostatektomia radykalna.

W dniu zabiegu Pacjent powinien zgłosić się do oddziału na czczo, gdzie zostaną zrobione podstawowe badania krwi oraz ewentualne inne badania. Ze względów anestezjologicznych najczęściej wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Jeżeli w ostatnich trzech miesiącach Pacjent przechodził takie badanie, prosimy o przyniesienie ze sobą wyniku. Wypis odbywa się następnego dnia po zabiegu.

1. Pacjent znieczulany jest regionalnie (od pasa w dół).Metoda HIFU - leczenie raka prostaty
  2. Pacjent leży wygodnie na prawym boku. Zabieg trwa od 90 minut do 2,5 godziny. W tym czasie Pacjenci często przysypiają, ale nie są poddawani ogólnej narkozie.Metoda HIFU - leczenie raka prostaty
  3. Sonda zabiegowa jest wprowadzana do rektum Pacjenta. Sonda spełnia dwa zadania: przesyła obraz prostaty do konsoli operatora oraz wysyła wiązki ultradźwięków, które niszczą komórki w obrębie stercza.

Metoda HIFU - leczenie raka prostaty

1. Prostata znajduje się dokładnie na wprost odbytnicy, kilka centymetrów od odbytu, co oznacza, że leczenie może być przeprowadzone drogami naturalnymi ciała, bez nacinania tkanki i bezurazowo.Metoda HIFU - leczenie raka prostaty

W okresie pooperacyjnym i po powrocie do domu Pacjent powinien odpoczywać i pić duże ilości płynów. Jest to niezbędne dla szybkiego powrotu do zdrowia. Rutynowo natomiast już następnego dnia po zabiegu Pacjent może od samego rana normalnie funkcjonować. W okresie pozabiegowym należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i zbyt nasilonego wysiłku. W ciągu paru dni po zabiegu można rozpocząć umiarkowaną aktywność fizyczną, a po kilku tygodniach wrócić do bardziej forsownych ćwiczeń fizycznych.

Zabieg metodą HIFU przeznaczony jest dla Pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty.

Dla Państwa wygody, wymieniamy poniżej wskazania do leczenia raka prostaty metodą HIFU. Powstały one zarówno na podstawie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, jak i doświadczeń zdobytych w trakcie wykonywania zabiegów w wiodących ośrodkach urologicznych na całym świecie:

• Rak stercza zaawansowany miejscowo: ≤ T2c N0 M0,
  • Rak stercza niskiego ryzyka,
  • Rak stercza pośredniego ryzyka u wybranych Pacjentów,
  • Pacjenci niekwalifikujący się do prostatektomii radykalnej (wiek, obciążenia internistyczne itp.),
  • Pacjenci niezgadzający się na radykalny zabieg chirurgiczny,
  • Pacjenci z miejscową wznową po radioterapii (EAU 2014, 2015 Guidelines),
  • Pacjenci z miejscową wznową po brachyterapii (EAU 2014, 2015 Guidelines),
  • Pacjenci z miejscową wznową po prostatektomii radykalnej.

Ponadto:

• Błona śluzowa odbytnicy bez zmian chorobowych,
  • Grubość ściany odbytnicy < 8 mm.
  • Objętość prostaty nie stanowi przeciwskazania do leczenia metodą HIFU może wiązać się jednak z działaniami przygotowawczymi.

UWAGA! Powyższe wskazania mają jedynie charakter informacyjny. Ostatecznej kwalifikacji do zabiegu dokonuje urolog w oparciu o konsultację urologiczną, która jest niezbędnym elementem postępowania przedzabiegowego.

W poniższym filmie, dr n. med. Marek Filipek – szef zespołu medycznego HIFU CLINIC – prezentuje przebieg zabiegu metodą HIFU:

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.