Menu Zamknij

Wsteczna chirurgia śródnerkowa RIRS

RIRS, czyli wsteczna chirurgia śródnerkowa to najnowocześniejsza, mało inwazyjna, nienaruszająca ciągłości tkanek, wysoce skuteczna metoda leczenia kamicy moczowodowej, kamicy nerek oraz nowotworów górnych dróg moczowych o niskim stopniu zaawansowania. Narzędziem wykorzystywanym podczas zabiegu jest fURS (flexible ureteroscope)- giętki endoskop, który pozwala na dokładną, wzrokową ocenę zarówno moczowodu, jak i całego układu kielichowo- miedniczkowego nerki i dotarcie do kamieni położonych w miejscach niedostępnych dla innych metod leczenia. Dzięki precyzji oraz wykorzystaniu lasera, zabieg RIRS pozwala również na leczenie nowotworów górnych dróg moczowych o niskim stopniu zaawansowania.

Jeśli stwierdzono u Ciebie kamicę lub nowotwór górnych dróg moczowych, mamy do zaproponowania mało inwazyjną metodę leczenia tych chorób, polegającą na endoskopowym skruszeniu kamienia lub zniszczenia nowotworu z użyciem lasera.

RIRS – wsteczna chirurgia śródnerkowa to metoda leczenia kamicy oraz nowotworów górnych dróg moczowych o niskim stopniu zaawansowania, polegająca na wprowadzeniu giętkiego ureterorenoskopu do cewki moczowej, moczowodu oraz nerki, ocenie wzrokowej narządu oraz użyciu lasera do skruszenia kamienia lub zniszczenia tkanki nowotworowej.

Celem RIRS- wstecznej chirurgii śródnerkowej jest zniszczenie kamieni znajdujących się w górnych drogach moczowych, zlikwidowanie objawów z nimi związanych, oraz zagrożenia wynikających z ich obecności, takich jak nawracające zakażenia układu moczowego, dolegliwości bólowe, czy urosepsa. W przypadku nowotworów górnych dróg moczowych, celem jest zlikwidowanie objawów oraz zapobieżenie dalszemu rozwojowi nowotworu.

Przed operacją pacjent przechodzi konsultacje oraz niezbędne badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj do godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Po usunięciu kamienia lub nowotworu, do układu kielichowo- miedniczkowego nerki zostaje wprowadzony cewnik, który pozostaje w moczowodzie przez kilka dni po zabiegu, aby ułatwić odpływ moczu oraz proces gojenia błony śluzowej dróg moczowych. Większość pacjentów, u których wykonywany jest zabieg RIRS, jest wypisywana do domu kilka godzin po zabiegu lub dzień później.

Zabieg RIRS- wstecznej chirurgii śródnerkowej jest przeznaczony dla Pacjentów z kamicą moczowodową lub nerkową, posiadających złogi wielkości od 5mm do 2,5cm, oraz dla pacjentów z nowotworami górnych dróg moczowych o niskim stopniu zaawansowania po ścisłej kwalifikacji urologa prowadzącego.

 

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Baza wiedzy