Menu Zamknij

Kolposkopia

Badanie kolposkopowe to jedno z ważnych narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w ginekologii do oceny szyjki macicy. Wykonuje się je przy użyciu kolposkopu, który jest specjalnym przyrządem umożliwiającym dokładne oglądanie tkanek narządów płciowych w powiększeniu. Ta procedura umożliwia lekarzowi dokładną ocenę ewentualnych zmian patologicznych i podejmowanie odpowiednich działań terapeutycznych.

Kolposkopia
Kolposkopia warszawa

Badania kolposkopowe przebiegają w następujący sposób:

  1. Przygotowanie pacjentki – badanie kolposkopowe najlepiej przeprowadzić poza miesiączką, gdyż krew może utrudniać ocenę szyjki. Ponadto zaleca się unikanie stosunków płciowych, stosowania leków dopochwowych i tamponów przez co najmniej 24 godziny przed badaniem. Pacjentka powinna również poinformować lekarza o ewentualnych alergiach czy przyjmowanych lekach.
  2. Przyjęcie odpowiedniej pozycji – pacjentka kładzie się na ginekologicznym fotelu w pozycji do badania ginekologicznego.
  3. Wprowadzenie speculum – lekarz wprowadza do pochwy speculum, czyli metalowy lub plastikowy instrument, który otwiera pochwę i umożliwia wizualizację szyjki macicy.
  4. Obserwacja przez kolposkop –  jest to przyrząd wyposażony  w soczewkę powiększającą oraz źródło światła. Lekarz przystawia kolposkop do wejścia pochwy i za jego pomocą dokładnie ogląda szyjkę macicy. Może stosować różne filtry światła, co pozwala lepiej zobaczyć ewentualne zmiany patologiczne.
  5. Barwienie tkanek – w celu lepszej identyfikacji nieprawidłowych zmian, lekarz stosuje specjalny roztwór barwnika (kwas octowy lub jodynę) na szyjkę macicy. Barwnik pozwala na uwidocznienie nieprawidłowych tkanek.

Wykonanie biopsji (opcjonalnie) – jeśli lekarz zauważy jakieś podejrzane zmiany, może podjąć decyzję o wykonaniu biopsji, czyli pobraniu małego fragmentu tkanki w celu dalszej analizy pod mikroskopem.

Jeśli lekarz zaleci wykonanie kolposkopii, pacjentka powinna umówić się na wizytę w odpowiednim dniu cyklu. Przed wizytą, pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz alergiach, natomiast na dzień przed badaniem należy unikać stosunków płciowych, stosowania leków dopochwowych i tamponów. Samo badanie kolposkopowe może być nieco stresujące dla pacjentki, dlatego lekarz, jeszcze przed przeprowadzeniem badania,  dokładnie wyjaśnia pacjentce jego przebieg.