Menu Zamknij

Enukleacja prostaty HoLEP

Enukleacja prostaty HoLEP to nowoczesna metoda operowania prostaty. Zapewnia pacjentowi bezbolesny zabieg i szybką rekonwalescencję. Tym, co ją wyróżnia, jest nie tylko wysoka skuteczność, ale także małe ryzyko wystąpienia powikłań. Z tego powodu zabieg ten często jest rekomendowany przez urologów.


Laserowa enukleacją HoLEP czy też holmową laserową chirurgią prostaty, jak fachowo nazywa się ten zabieg, to operacja, podczas której wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest u mężczyzn, u których rozpoznano rozrost gruczołu krokowego (prostaty) lub rzadziej – jego nowotwór. Celem tej procedury jest zmniejszenie objętości gruczołu, a co za tym idzie doprowadzenie do ustąpienia dolegliwości związanych z jej przerostem. Dzieje się tak, ponieważ usuwana jest tkanka, która blokuje przepływ moczu. Każdorazowo po wykonaniu zabiegu enukleacji prostaty HoLEP usunięta tkanka przekazywana jest do laboratorium i poddawana badaniom histopatologicznych. W przypadku wykrycia nowotworu w jej obrębie, wdrażana jest dalsza terapia.

Do najczęstszych powodów stosowania metody HoLEP zalicza się cierpienie pacjenta z powodu przerostu gruczołu krokowego. Wśród objawów tego schorzenia wskazuje się m.in. na słaby lub przerywany strumień moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, a także częste i naglące potrzeby oddawania moczu lub nocne wstawanie do toalety. Enukleacja prostaty metodą HoLEP sprawi, że wspomniane wyżej objawy przestaną być dla pacjenta problemem, co zarazem zlikwiduje konieczność dożywotniego przyjmowania leków na łagodny rozrost prostaty.

Ponadto zabieg metodą HoLEP może pomóc w przypadku kamicy pęcherza moczowego czy też powracających infekcji układu moczowego. Stosuje się go również w przypadku zatrzymania moczu, powodującego konieczność utrzymywania cewnika w pęcherzu. Innymi pacjentami ze wskazaniem do leczenia metodą HoLEP są osoby przyjmujące przewlekle leki przeciwkrzepliwe, które z tego powodu nie mogą przejść resekcji przezcewkowej prostaty.

Jak wynika z artykułów zamieszczonych w prasie naukowej, główna przewaga tej metody nad innymi wynika z kwestii bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Pierwsze takie zabiegi w Polsce wykonano u mężczyzn, którzy cierpieli na przerost prostaty przez okres od 5 do 10 lat i byli leczeni jedynie farmakologicznie. Do głównych zalet metody enukleacji prostaty HoLEP, wyróżniających ją na tle innych metod, zalicza się możliwość usunięcia w całości przerośniętego gruczolaka stercza. Dodatkowo metoda ta umożliwia szybką regenerację po zabiegu, a jej skuteczność wynosi 98%.

Rozważając poddanie się zabiegowi, w pierwszej kolejności pacjent powinien udać się na konsultację urologiczną. Aby zakwalifikować danego pacjenta do operacji, lekarz zleci wykonanie badania obrazowego prostaty (USG z oceną zalegania po mikcji, TRUS lub rezonansu magnetycznego) oraz oznaczenie stężenia PSA. Często na zlecenie lekarza wykonuje się także uroflowmetrię, czyli badania przepływu cewkowego moczu. Podczas konsultacji urolog dodatkowo bada prostatę pacjenta i przekazuje mu listę badań, które wymagane są do kwalifikacji anestezjologicznej. Wynika to z faktu, że pacjentowi podawane jest w trakcie zabiegu znieczulenie.

HoLEP to mało inwazyjna metoda, która dalece odbiega od wyobrażeń o staroświeckiej operacji ze skalpelem w ręku. Tkankę usuwa się w tym wypadku przy pomocy lasera. Przed rozpoczęciem całej procedury pacjent poddawany jest znieczuleniu dolędźwiowemu (czyli tzw. „od pasa w dół”), dzięki czemu nie odczuwa bólu w operowanym miejscu. Następnie do cewki moczowej wprowadzane jest specjalne urządzenie, zwane resektoskopem. Umożliwia ono kontrolowanie tego, co dzieje się w cewce i pęcherzu na ekranie monitora. Urządzenie to wprowadza się następnie do pęcherza moczowego i odcinka cewki, który otoczony jest przez prostatę. Następnie za pomocą włókna laserowego urolog wyłania gruczolaka z pozostałej tkanki, rozcina na kawałki za pomocą morecelatora i usuwa tkankę gruczołu przez cewkę moczową. Zewnętrzna część cewki moczowej w obrębie prostaty pozostaje nienaruszona.

Po przeprowadzonym zabiegu pacjent pozostaje na krótko z cewnikiem, który jest usunięty rankiem następnego dnia po zabiegu. Choć maksymalny czas pobytu w szpitalu może wynosić do trzech dni, standardowo po spędzeniu w szpitalu jednej nocy pacjent wypisywany jest do domu, jeśli nie pojawią się żadne komplikacje. Nie należy obawiać się wpływu zabiegu na aktywność seksualną. Powinna ona wyglądać tak samo, jak przed operacją, jeśli pacjent nie cierpiał wcześniej na zaburzenia erekcji. Istnieją nawet badania, zgodnie z którymi po operacji tą metodą jakość wzwodu u 8% pacjentów poprawiła się względem pierwotnego stanu. Do aktywności seksualnej pacjent może bezpiecznie powrócić po około 3-4 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu.

Metoda HoLEP rekomendowana jest przez urologów przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że powoduje ona jedynie minimalne ryzyko krwawienia, pozwalając zarazem na bezpieczne leczenie nawet bardzo dużych gruczolaków. Po przeprowadzeniu zabiegu cewnik jest zazwyczaj szybko usuwany, a rekonwalescencja postępuje sprawnie. Metoda ta gwarantuje ponadto lepszy efekt urodynamiczny, co oznacza lepszy przepływ moczu i większy komfort podczas oddawania moczu.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.