Menu Zamknij

USG jamy brzusznej

Usg jamy brzusznej to bezpiecznie, niebolesne, nieinwazyjne i łatwo dostępne badanie obrazowe z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, które pozwala na ocenę narządów położonych w jamie brzusznej: nerek, pęcherza moczowego, moczowodów, gruczołu krokowego, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony oraz dużych naczyń krwionośnych. Usg jamy brzusznej jest badaniem, które ze względu na swoją dużą dostępność, dużą skuteczność w diagnozowaniu różnych schorzeń narządów jamy brzusznej oraz brak przeciwwskazań do jego wykonania, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie.

W urologii usg jamy brzusznej pozwala ocenić wielkość, strukturę i kształt oraz nieprawidłowości dróg moczowych, czyli nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz prostaty. Jest badaniem, które pozwala uwidocznić kamienie w drogach moczowych, utrudnienie odpływu moczu, guzy nerek i pęcherza moczowego, objętość pęcherza moczowego, nieprawidłowości w układzie zbiorczym moczu, jak i ocenić wielkość gruczołu krokowego i zaleganie po mikcji, czyli związane z przeszkodą podpęcherzową resztkowe zaleganie moczu w pęcherzu moczowym. Jest wskazane w przypadku krwiomoczu, dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, kolki nerkowej, nawracających zakażeń układu moczowego, podejrzenia powiększenia gruczołu krokowego, podejrzeniu nieprawidłowości strukturalnych nerek i moczowodów, takich jak na przykład zwężenie połączenia miedniczkowo- moczowodowego, zdwojenie układu kielichowo- miedniczkowego, nerka podkowiasta, niewydolność nerek oraz guzy i torbiele nerek.

Badanie jest wykonywane przez przyłożenie sondy ultrasonograficznej do skóry brzucha. Sonda wysyła fale ultradźwiękowe w kierunku tkanek, które odbijają je w różnych częstotliwościach, co aparat, po odpowiednim przetworzeniu, przekłada na obraz na ekranie. Obraz ten jest dynamiczny i pozwala na uwidocznienie zarówno nieruchomych, jak i ruchomych tkanek w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu fizycznej właściwości zmiany długości fal ultrasonograficznych przez ruchome elementy, badający może skorzystać z funkcji Color Doppler, która pozwala uwidocznić przepływ w żyłach i tętnicach znajdujących się w obrębie narządów jamy brzusznej, co znajduje zastosowanie między innymi w diagnostyce guzów, torbieli, czy podejrzeniu zaburzenia przepływu w naczyniach jamy brzusznej.

Usg jamy brzusznej jest badaniem przeprowadzanym przez radiologa lub urologa i trwa ok 15 minut.

Przed badaniem należy powstrzymać się od oddawania moczu, ponieważ ocena ściany pęcherza moczowego powinna być dokonana przy jego pełnym wypełnieniu. Po badaniu, Pacjent otrzymuje wynik tego samego dnia.