Usuwanie polipów
Polipy to częste zmiany w strukturze tkanki, które mogą występować w jamie macicy, na szyjce macicy bądź też w innych częściach układu rodnego u pacjentki. Zazwyczaj wykrywane są podczas standardowego badania ginekologicznego lub podczas badania ultrasonograficznego. W przypadku ich wykrycia, pacjentka może zdecydować się na leczenie polipów lub poddać się zabiegowi ich usunięcia.
Sam termin polip określa łagodny rozrost błony śluzowej. Zazwyczaj rozrost ten przyjmuje wypukły, maczugowaty kształt. W przypadku polipów macicy mamy do czynienia ze zmianami, które mogą wystąpić albo w szyjce macicy, albo w jej trzonie. W obu przypadkach polipy mogą doprowadzić do zaburzeń w układzie rozrodczym pacjentki, nierzadko skutecznie utrudniając jej zajście w ciążę lub jej utrzymanie.
Do najczęściej dostrzeganych objawów polipów macicy zaliczamy:
● nieprawidłowe krwawienia lub plamienia z macicy (na przykład między miesiączkami lub po współżyciu),
● przedłużające się miesiączki,
● problemy z zajściem w ciążę lub poronienia.
Niestety, duża część polipów jest bezobjawowa, co oznacza, że można je wykryć wyłącznie podczas wizyty u ginekologa, ponieważ organizm pacjentki nie będzie wysyłać żadnych alarmujących sygnałów.
Jak zostało wspomniane, wiele polipów nie wykazuje żadnych objawów, dlatego niezwykle istotne są działania diagnostyczne- badanie ginekologiczne i ultrasonografia.
U pacjentek u których wykryto polipy szyjkowe lub endometrialne zalecane jest ich zabiegowe usunięcie.
W zależności od umiejscowienia i wielkości polipy usuwa się ambulatoryjnie (w znieczuleniu miejscowym) lub na sali operacyjnej (w znieczuleniu ogólnym). Zdecydowana większość polipów to zmiany łagodne – zaledwie około 1% polipów zawiera komórki o cechach złośliwych. Mimo to każdy usunięty polip jest wysyłany do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia diagnozy. Polipy endometrialne usuwa się podczas zabiegu histeroskopii – do jamy macicy wprowadzana jest kamera, a następnie za pomocą specjalnych nożyczek lub pętli elektrycznej lekarz usuwa polipa. W przypadku polipów szyjki macicy z kolei można zastosować zabieg, polegający na wykręceniu polipa, a następnie wyłyżeczkowaniu szyjki i jamy macicy.
Istotne jest, by pacjentka przed przystąpieniem do zabiegu wyleczyła ewentualne stany zapalne. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku innych zabiegów ginekologicznych, powinien być on wykonany w pierwszej fazie cyklu po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Lekarz może ponadto przed zabiegiem zlecić badanie USG, a także dostarczenie aktualnego wyniku cytologii
Sam zabieg wykonywany jest na pacjentce w trybie chirurgii jednego dnia, a po jego zakończeniu i upływie 2-3 godzin obserwacji pacjentka z reguły wypisywana jest do domu. Przez okres około tygodnia po zabiegu może utrzymywać się plamienie z pochwy, po jego zakończeniu pacjentka może ponownie podjąć współżycie seksualne.