Plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego
Jeśli stwierdzono u Ciebie wodonercze, czyli poszerzenie miedniczki nerkowej, spowodowane zwężeniem połączenia miedniczkowo- moczowodowego (proksymalnej części moczowodu), masz dolegliwości bólowe, nawracające zakażenia, niewydolność nerek spowodowaną zaburzeniem odpływu moczu z tej nerki lub jej kamicę, Szpital św. Elżbiety proponuje mało inwazyjną metodę leczenia tej dolegliwości, która charakteryzuje się wysoką skutecznością, małą ilością powikłań pooperacyjnych oraz szybką rekonwalescencją i powrotem do domu.
Laparoskopowa plastyka połączenia miedniczkowo- moczowodowego to metoda leczenia zwężenia połączenia miedniczkowo- moczowodowego (proksymalnego odcinka moczowodu), polegająca na wycięciu zwężonego fragmentu moczowodu oraz nadmiaru miedniczki nerkowej a następnie zespoleniu moczowodu z miedniczką nerkową w sposób zapewniający swobodny odpływ moczu do pęcherza moczowego.
Laparoskopowa plastyka połączenia miedniczkowo- moczowodowego ma na celu usunięcie przeszkody w odpływie moczu z nerki oraz uniknięcie jej konsekwencji, jak niewydolność nerki, kamica, nawracające infekcje czy dolegliwości bólowe.
Przed operacją Pacjent przechodzi konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Przed zabiegiem, jest wykonywana cystoskopia (oglądanie pod kontrolą wzroku błony śluzowej pęcherza moczowego), oraz jest wykonywana pielografia wstępująca, która polega na podaniu kontrastu i uwidocznieniu pod kontrolą rtg zwężonego odcinka moczowodu oraz wodonercza (poszerzonej miedniczki nerkowej). Następnie, do moczowodu jest zakładany cewnik moczowodowy typu JJ, którego jeden koniec zwija się w miedniczce nerkowe a drugi w pęcherzu moczowym. Po założeniu cewnika moczowodowego i umieszczeniu cewnika w pęcherzu moczowym, pacjent jest układany na przeciwległym do chorej nerki boku, tak, aby zapewnić swobodny dostęp do nieprawidłowego narządu. Następnie w powłokach jamy brzusznej zostają wykonane nacięcia, przez które, po podaniu dwutlenku węgla w celu wytworzenia przestrzeni operacyjnej, wprowadzane są narzędzia laparoskopowe. W trakcie operacji zwężony odcinek moczowodu oraz nadmiar miedniczki nerkowej zostaje wycięty, a pozostałe części narządów zostają zespolone tak, aby zapewnić swobodny odpływ moczu do pęcherza moczowego. Cewnik JJ zostaje usunięty z moczowodu po kilku tygodniach, kiedy blizna na moczowodzie i miedniczce nerkowej ulegnie zagojeniu.
Laparoskopowa plastyka połączenia miedniczkowo- moczowodowego jest przeznaczona dla Pacjentów z objawowym zwężeniem połączenia miedniczkowo-moczowodowego.