Gastroskopia
Gastroskopią lub gastrofiberoskopią, skr. GFS jest to metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ rejestrujący oraz przekazujący obraz. Badanie podczas którego można pobrać wycinki w celu wykrycia bakterii Helicobacter pylory, jak również w celu oceny mikroskopowej chorobowo zmienionych tkanek. Gastroskopia Warszawa Mokotów – zaufaj naszym specjalistom.
Przed każdym badaniem gastroskop jest dezynfekowany w specjalnym urządzeniu , z tego powodu zakażenie jest praktycznie niemożliwe .Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi kleszczykami co również zabezpiecza przed zakażeniem. Gastroskopia wykonywana jest w pozycji leżącej na lewym boku, (przed badaniem należy usunąć ewentualne protezy zębowe). Po znieczuleniu gardła za pomocą środka znieczulającego w aerozolu, między zęby wkłada się ustnik chroniący gastroskop przed uszkodzeniem. Następnie do jamy ustnej i gardła wkładany jest gastroskop o średnicy 1 cm .Ten manewr jest nieprzyjemny dla pacjenta i może mu towarzyszyć uczucie braku powietrza – nie należy w tedy wpadać w panikę , tylko starać się POWOLI oddychać. Badanie jest nie przyjemne , ale w zasadzie bezbolesne i trwa zwykle kilka minut. Pobieranie wycinków również jest bezbolesne.
Powikłania gastroskopii zdarzają się niezwykle rzadko (0,05 % badań) .Niemniej jednak absolutnego bezpieczeństwa tego badania nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz . Wyjątkowo może się zdarzyć: przedziurawienie ściany przełyku , może niekiedy dojść do krwawienia szczególnie po pobraniu wycinka. Powikłania takie mogą wymagać pilnego leczenia operacyjnego .Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów jak : zaostrzenie choroby wieńcowej , ataku astmy , padaczki , czy zatrzymania akcji serca.
- Skierowanie od lekarza kierującego
- Dowód osobisty
- Wyniki badań , (karty informacyjne z leczenia szpitalnego
6 GODZIN PRZED BADANIEM NIE NALEŻY NIC JEŚĆ ANI PIĆ !!!!!!!!
Leki „ rozrzedzające” krew w porozumieniu z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem należy zmienić na 7 dni przed badaniem na zastrzyki.
Jeśli badanie ma być wykonane w znieczuleniu prosimy o przyniesienie:
- Wyników krwi : MORFOLOGIA , SÓD , POTAS (ważne 1 miesiąc)
- EKG
- GRUPĘ KRWI (oryginał dokumentu )
- Chorzy na tarczycę ostatni wynik – TSH
Na badanie w znieczuleniu należy zgłosić się z osobą towarzyszącą, która zapewni bezpieczny powrót do domu.
W CIĄGU 24 GODZIN PO ZNIECZULENIU NIE WOLNO PROWADZIĆ POJAZDÓW MECHANICZNYCH(SAMOCHODU) , WYKONYWAĆ NIEBEZPIECZNYCH PRAC, SAMODZIELNIE OPIEKOWAĆ SIĘ DZIEĆMI, ANI NIE PODEJMOWAĆ WAŻNYCH DECYZJI.