Menu Zamknij

Implant prącia

Wszczepienie implantu prącia to jedna z metod leczenia zaburzeń erekcji, skuteczna w przypadku, gdy inne metody okazały się nieskuteczne. Zabieg ten stosowany jest m.in. u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, np. po zaawansowanych interwencjach chirurgicznych. Do najważniejszych zalet leczenia impotencji za pomocą implantu prącia należy wysoka skuteczność oraz około 15-letnia niezawodność.

Wszczepienie protezy, czyli implantu prącia, następuje u pacjenta podcza zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj pacjent wypisywany jest do domu po 5 dniach od przeprowadzonej operacji, a już po około 6 tygodniach może rozpocząć regularne współżycie seksualne. Celem zabiegu jest odzyskanie zdolności mężczyzny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, np. po zabiegu prostatektomii radykalnej.

Zabieg wszczepienia implantu prącia każdorazowo przebiega w znieczuleniu ogólnym. Pacjent powinien pojawić się w szpitalu dzień przed datą planowanego zabiegu, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie konsultacji anestezjologicznej. Zazwyczaj pacjenci w naszym szpitalu przyjmowani są w godzinach porannych.

Wyróżnia się następujące rodzaje implantów prącia:

● półsztywny pręt – implant zbudowany jest z metalowego rdzenia i tworzywa sztucznego, obojętnego dla organizmu. W przypadku tej protezy penis pozostaje cały czas w półwzwodzie, co może okazać się mało komfortowe dla pacjenta.
● półsztywny implant hydrauliczny – zachowuje naturalną budowę członka w spoczynku oraz w trakcie wzwodu, dzięki czemu jest bardziej dyskretny,
● kilkuczęściowy implant hydrauliczny – zapewnia naturalny wygląd członka. Implant taki składa się ze zbiorniczka umieszczonego w podbrzuszu, pompki implantowanej do worka mosznowego oraz pary cylindrów, wszczepianych do ciał jamistych prącia. Naciskanie pompki powoduje wzwód, który może trwać dowolnie długo, dopóki nie nastąpi zwolnienie mechanizmu pompki.

Wszczepienie implantu prącia nie ma żadnego wpływu na osiągnięcie przez mężczyznę orgazmu ani wytrysku. Co więcej – około 90-95% wszczepionych protez pozwala pacjentom osiągnąć satysfakcjonującą erekcję. Niestety, ta metoda leczenia nie jest wolna od ryzyka powikłań. Zdarza się bowiem w niektórych przypadkach, że implant musi zostać usunięty z ciała z powodu rozwijającego się zakażenia lub nieprawidłowego działania urządzenia.

Implant prącia stanowi system hydrauliczny, który składa się z trzech połączonych elementów, wszczepianych do ciała mężczyzny. Naśladuje naturalny proces osiągania erekcji poprzez napełnienie dwóch ciał jamistych z zachowaniem wrażliwości żołędzi oraz możliwości osiągnięcia orgazmu.

Napełnienie cylindrów hydraulicznego implantu prącia, umieszczonych w ciałach jamistych, odbywa się przez uciśnięcie pompki zlokalizowanej w mosznie do momentu, aż zostanie osiągnięta pożądana erekcja. Uruchomienie pompki doprowadza do przemieszczenia soli fizjologicznej ze zbiornika ukrytego wewnątrz ciała do dwóch wspomnianych zbiorników, umieszczonych w ciałach jamistych prącia. Zwiotczenie prącia uzyskujemy po zwolnieniu zastawki w mechanizmie pompki umieszczonej w mosznie. Zazwyczaj hydrauliczny implant prącia jest gotowy do użycia po 8 tygodniach od zabiegu jego wszczepienia.

Z perspektywy pacjenta do najważniejszych zalet wszczepienia implantu prącia należą:

● Całkowita dyskrecja – podczas stosunku zachowany jest naturalny wygląd penisa, zatem partnerka może nawet nie zdawać sobie sprawy z obecności implantu,
● Większa średnica penisa w spoczynku oraz we wzwodzie – według badań kobiety przywiązują większą uwagę do obwodu/grubości niż do długości penisa,
● Zwiększona odporność napompowanych cylindrów na ściskanie lub skręcanie – co zapewnia pacjentowi optymalne wsparcie w trakcie stosunku płciowego,
● Komfort codziennego funkcjonowania pacjenta – implanty są komfortowe, miękkie i ciche, gdy są opróżnione. Puste implanty hydrauliczne nie wydają dźwięków, w przeciwieństwie do plastikowych odpowiedników.

Hydrauliczny implant zapewnia funkcjonalność prącia niezależnie od mechanizmów fizjologicznych leżących u podłoża zaburzeń erekcji oraz obciążeń chorobowych pacjenta.

Implanty prącia stosuje się u tych mężczyzn, którzy cierpią na zaburzenia erekcji. Ten sposób leczenia tej dolegliwości jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wszystkie inne metody – zarówno psychologiczne, jak i farmakologiczne, a także terapia falami uderzeniowymi LSWT czy też iniekcje do ciał jamistych prącia – nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.