Menu Zamknij

Laparoskopowa radykalna nefrektomia lub tumorektomia

Jeśli stwierdzono u Ciebie guza nerki ograniczonego do narządu (stadium T1 lub T2) i chciałbyś/chciałabyś poddać się mało inwazyjnej metodzie leczenia, po której szybko wrócisz do domu, Szpital św. Elżbiety proponuje laparoskopową nefrektomię lub częściową laparoskopową nefrektomię, czyli laparoskopową tumorektomię.

Laparoskopowa nefrektomia to metoda leczenia guzów nerki ograniczonych do narządu i przekraczających swoim rozmiarem 4cm średnicy lub umiejscowionych w miedniczce nerkowej, polegająca na usunięciu całego narządu poprzez kilka niewielkich otworów w skórze brzucha i wprowadzeniu przez nie kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Nerka jest następnie usuwana po rozkawałkowaniu jej na mniejsze fragmenty w worku umieszczonym w jamie brzusznej lub poprzez tak zwaną minilaparotomię, czyli niewielkie nacięcie powłok jamy brzusznej w celu wydobycia chorego narządu w całości. W zależności od rozmiaru i lokalizacji guza, nowotwory o średnicy mniejszej niż 4cm, mogą wymagać jedynie częściowej resekcji nerki, z oszczędzeniem pozostałej części narządu, a co za tym idzie, zachowaniem funkcji wydalniczej chorej nerki.

Celem laparoskopowej nefrektomii jest usunięcie narządu z guzem i wyleczenie pacjenta z choroby nowotworowej. Celem laparoskopowej tumorektomii jest usunięcie guza i wyleczenie chorego z oszczędzeniem miąższu nerki.

Przed operacją Pacjent przechodzi niezbędne konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu, Pacjent ułożony jest na przeciwległym do chorej nerki boku, tak, aby strona, po której jest guz, była dobrze wyeksponowana. Następnie w powłokach jamy brzusznej zostają wykonane nacięcia, przez które, po podaniu dwutlenku węgla w celu wytworzenia przestrzeni operacyjnej, wprowadzane są narzędzia laparoskopowe. Po operacji do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik, który jest usuwany zazwyczaj dzień po zabiegu. Większość osób po laparoskopowej nefrektomii lub częściowej laparoskopowej nefrektomii jest wypisywana do domu w trzeciej dobie po zabiegu.

Laparoskopowa nefrektomia jest przeznaczona dla Pacjentów z guzem nerki ograniczonym do narządu, przekraczającym 4cm średnicy, umiejscowionym w części nerki uniemożliwiającym oszczędzającą resekcję lub umiejscowionym w miedniczce nerkowej. Laparoskopowa tumorektomia (częściowa laparoskopowa nefrektomia) jest przeznaczona dla Pacjentów z guzem nerki o średnicy mniejszej niż 4cm oraz w niektórych przypadkach przekraczających ten rozmiar, w razie odpowiedniej lokalizacji guza.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.