Menu Zamknij

Wyłuszczanie mięśniaków

Mięśniaki są łagodnymi guzami macicy. Te niezłośliwe nowotwory nierzadko wywołują objawy kliniczne, powodując zaburzenia krwawienia oraz dyskomfort u pacjentek. Do powstawania mięśniaków przyczyniają się zazwyczaj predyspozycje genetyczne. W przypadku zaistnienia wskazań medycznych zaleca się wyłuszczanie mięśniaków, czyli zabiegowe usunięcie ich z macicy.

Szacuje się, że mięśniaki występują u 60–80 procent kobiet. Według badań problem mięśniaków dotyka co piątą kobietę, która ukończyła 35. rok życia oraz co drugą kobietę po 50, która jeszcze nie rozpoczęła okresu menopauzy.

Znajdujące się w macicy guzy mogą przyczynić się do:

  • obfitych krwawień miesiączkowych,
  • odczuwania bólu podbrzusza,
  • zaburzeń płodności,
  • bóli w okolicy krzyżowej,
  • częstomoczu, wynikającego z ucisku mięśniaka na pęcherz moczowy.

Operacja usunięcia mięśniaków macicy jest uzależniona nie tylko od ich wielkości i umiejscowienia. Znaczenie ma także fakt, czy pacjentka planuje kolejne ciąże oraz z jakimi objawami zgłasza się do specjalisty. W przypadku mięśniaków, które rosną do wnętrza jamy macicy, może wystąpić ryzyko obfitych krwawień, co z kolei prowadzi do anemii i spadku hemoglobiny w krwi pacjentki. Usuwanie mięśniaków jest wtedy przeprowadzane metodą histeroskopową.

W trakcie konsultacji przedoperacyjnej lekarz zleca wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i obrazowych. W zależności od wyników badań konkretnej pacjentki ginekolog określa optymalną metodę wykonania operacji.

Miomektomia polega na chirurgicznym wyłuszczeniu mięśniaków z macicy. W zależności od wielkości, liczby i umiejscowienia mięśniaków operację wykonuje się:

  • laparoskopowo,
  • poprzez nacięcie powłok brzucha,
  • przezpochwowo lub histeroskopowo (tylko w specyficznych sytuacjach).

Zabieg miomektomii jest standardowo przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym w asyście anestezjologa na bloku operacyjnym.

Pełna rekonwalescencja po usunięciu guzów macicy trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Po tym czasie pacjentka powinna bez problemu wrócić do normalnego funkcjonowania. Co niezwykle istotne, jeśli pacjentka przeszła miomektomię i zamierza zajść w ciążę, powinna ją zaplanować przynajmniej 6–12 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu. W takiej sytuacji zalecany jest poród poprzez cesarskie cięcie, by zapobiec pęknięciu macicy wynikającym z jej osłabienia po operacji.

Sam pobyt w szpitalu po wycięciu guzów macicy zazwyczaj trwa 1–2 doby. W tym czasie pacjentka znajduje się pod obserwacją, by upewnić się, że nie doszło do ewentualnych powikłań pooperacyjnych.

Jeśli wykryte w macicy mięśniaki nie wywołują żadnych objawów, zazwyczaj odstępuje się od ich leczenia, podejmując obserwację. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pacjentka planuje powiększenie rodziny lub ma trudności z zajściem w ciążę, a w jej macicy znajdują się mięśniaki podśluzówkowe rosnące do wewnątrz jamy endometrialnej. Badania wskazują bowiem, że tak umiejscowione mięśniaki mogą powodować problemy z prawidłową implantacją zarodka lub prowadzić do wczesnych poronień.

Jeśli chodzi o usuwanie torbieli, sprawa wygląda tak samo – jeżeli pacjentka nie ma objawów bólowych, wskazana jest wyłącznie obserwacja i częste kontrole u lekarza.