Menu Zamknij

Biopsje szyjki macicy

Biopsja stanowi jedno z badań diagnostycznych, wykorzystywanych w wielu stanach chorobowych, nie tylko w przypadku nowotworów. Biopsja szyjki macicy najczęściej wykonywana jest w trakcie lub po badaniu kolposkopowym, dzięki czemu możliwe jest pobranie materiału z tego fragmentu szyjki macicy, który wymaga zdaniem specjalisty dodatkowych badań histopatologicznych.

Biopsja szyjki macicy stanowi zabieg, który trwa od kilku do kilkunastu minut, dlatego zazwyczaj wykonywany abmulatoryjnie. Po wykonaniu biopsji pacjentka pozostaje na krótkiej obserwacji, a następnie może opuścić placówkę medyczną. Istnieje jednak szereg warunków, które powinniśmy wziąć pod uwagę, przygotowując się do zabiegu. Przede wszystkim pacjentka musi być zdrowa, co oznacza brak stanów zapalnych pochwy. Dodatkowo zabieg powinien być przeprowadzony w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, zaraz po ustaniu krwawień.

Jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjentka dodatkowo powinna być na czczo, nie jedząc i nie pijąc przez 6 godzin przed zabiegiem.

W większości przypadków biopsja szyjki macicy wykonywana jest przez lekarza w trakcie pobierania wycinków z tarczy pochwowej części szyjki macicy lub w trakcie usuwania polipa, znajdującego się na szyjce. Ponadto wskazaniem do wykonania biopsji są nieprawidłowe wyniki badań cytologii lub kolposkopii, nieprawidłowe wyniki testu w kierunku obecności wirusa HPV, a także w przypadku rozrostu nabłonka gruczołowego w kanale szyjki macicy. Dodatkowo biopsja może być wykonywana u pacjentek, które wcześniej leczone były w związku ze zmianami przedrakowymi lub wczesnymi postaciami nowotworu w komórkach szyjki macicy.

Istnieje kilka czynników, stanowiących przeciwwskazania do wykonania danej pacjentce biopsji szyjki macicy. Należą do nich:

  • ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ciąża pacjentki (niektóre rodzaje biopsji nie powinny być wówczas wykonywane)
  • ostre zapalenie szyjki macicy
  • ostre zapalenie narządów miednicy mniejszej
  • miesiączka u pacjentki

Biopsja szyjki macicy polega na pobraniu specjalnym narzędziem małych, kilkumilimetrowych fragmentów tarczy szyjki macicy oraz próbki z kanału szyjki macicy do badania histopatologicznego.

Prawidłowo przeprowadzona biopsja może pozwolić na zdiagnozowanie stanów przednowotworowych szyjki macicy lub zmian rakowych.