Menu Zamknij

Kolonoskopia

Kolonoskopia to rodzaj badania endoskopowego, którego celem jest zbadanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie badania możliwe jest usuwanie zmian o charakterze polipów i zmian naczyniowych.

Kolonoskopia – badanie jelita grubego od wewnątrz. Wykonywane jest za pomocą giętkiego aparatu z umieszczoną w jego końcówce małą kamerą. W odróżnieniu od badania radiologicznego („prześwietlenia”) pozwala nie tylko na bardzo dokładne obejrzenie wnętrza jelita, ale także na pobranie wycinków lub usunięcie niektórych zmian chorobowych.

Badanie trwa ok. 15-20 minut. Często w trakcie badania pacjent odczuwa ból brzucha (opisywany jako rozpychanie bądź kłucie); ból ten nie jest zwykle silny ani długotrwały, może się jednak zdarzyć, że osiągnie duże natężenie. Pobieranie wycinków bądź usuwanie zmian jest w ogóle nieodczuwane przez badanego. Aby uniknąć wszelkich dolegliwości podczas badania, można wykonać je w znieczuleniu dożylnym („narkozie”). Z tego powodu na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą, która zapewni bezpieczny powrót do domu. W ciągu 24 godzin po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, wykonywać niebezpiecznych prac, ani podejmować ważnych decyzji. Zdarza się, że w jakiś czas po badaniu występują zawroty głowy, wymioty czy spadki ciśnienia (objawiające się zasłabnięciami). Dlatego po zakończeniu badania należy pozostać w szpitalu jeszcze przez co najmniej 30 minut.

Ryzyko wystąpienia powikłań jest małe – ocenia się je na około 0,7 ‰ (1 powikłanie na ok. 1500 badań). Najczęstsze powikłania, to krwawienie (np. po usunięciu polipa) i przedziurawienie jelita. Wystąpienie tego ostatniego powikłania wymaga na ogół leczenia operacyjnego. Inne powikłania (np. zakażenie, zawał serca) zdarzają się niezwykle rzadko

Na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać pokarmów zawierających pestki (np. pieczywa pełnoziarnistego, winogron, truskawek, pomidorów, kiwi, porzeczek, maku). Preparaty żelaza (np. Hemofer, Sorbifer) należy przestać przyjmować na tydzień przed badaniem.

W przeddzień badania do godziny 12.00 można zjeść lekkie śniadanie (bez owoców i warzyw). Od 12.00 należy rozpocząć picie przygotowanego preparatu (każda saszetkę FORTRANSU rozpuścić w 1 litrze wody). Całość sporządzonego roztworu (4 litry) należy spożyć do godziny 20.00. W celu poprawy smaku można do roztworu dodać sok z cytryny lub schłodzić go w lodówce.

W dniu badania, można jedynie pić niewielkie ilości przezroczystych płynów, ale nie później niż 4 godziny przed badaniem.

Nie należy nic jeść!!!

UWAGA!

Osoby przyjmujące na stałe leki nasercowe, na nadciśnienie tętnicze, padaczkę lub astmę powinny przyjąć dawkę poranną popijając niewielką ilością wody.

Leków na cukrzycę nie wolno przyjmować!

Leki przeciwzakrzepowe (m. in. Aclotin, Plavix, Ifapidin, Acerokumarol, Sintrom, Warfin) należy odstawić na 7 dni przed badaniem – dokładne informacje o sposobie odstawiania leków i ich ponownego przyjmowania należy uzyskać od lekarza prowadzącego. Nie należy robić tego na własną rękę! Nie trzeba odstawiać preparatów aspiryny (Acard, Bestpirin, Polocard, Aspirin Protect).

  1. skierowanie do szpitala na hospitalizację jednodniową
  2. dowód tożsamości
  3. dowód ubezpieczenia (druk RMUA, aktualna książeczka zdrowia, legitymacja emeryta)
  4. dokumentację medyczną (wyniki badań, karty informacyjne z pobytów szpitalnych, spis przyjmowanych leków i t.p.).

W przypadku rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie telefoniczne 22 120 20 37 najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym terminem – umożliwi to zapisanie innej osoby na zwolnione miejsce.