Menu Zamknij

Prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego

Prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego to najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda leczenia raka prostaty. Dzięki wizualizacji pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, 10-krotnemu powiększeniu i wyjątkowej precyzyjności robota, urolog ma możliwość operowania z dokładnością, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka gruczołu krokowego.

Precyzyjność ta jest szczególnie istotna w przypadku leczenia nowotworów prostaty, ponieważ pozwala na uniknięcie uszkodzenia leżących blisko prostaty, zwieracza cewki moczowej oraz pęczków naczyniowo-nerwowych oraz związanych z tym przykrych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Zastosowanie robota chirurgicznego, w porównaniu z innymi sposobami operacyjnego leczenia raka prostaty, przynosi wiele korzyści.

Do najważniejszych należą:

 • szybszy powrót do normalnej aktywności,
 • stosunkowo krótki czas hospitalizacji,
 • mniejsze ryzyko powikłań po zabiegu,
 • mniejsza utrata krwi i mniejsze dolegliwości bólowe,
 • większy komfort dla operatora podczas trwania zabiegu.

Pacjent znajdzie się pod opieką jednego z trzech dedykowanych zespołów operatorów w składzie:

Nad całością zawsze osobiście czuwa Dyrektor Medyczny dr n. med. Marek Filipek oraz dr. Stefan W. Czarniecki, Ordynator Oddziału Urologii.

W skład pakietu wchodzą następujące elementy:

 • zabieg wykonany metodą robotyczną – zawsze z zespołem 4 dedykowanych lekarzy, czołowych polskich urologów z wieloletnim doświadczeniem i ekspercką wiedzą. Główny Operator dr hab. n. med. Artur Antoniewicz lub dr hab. n. med. Tomasz Borkowski lub dr Albert Gugała;
 • pobyt w Oddziale Urologicznym Szpitala Św. Elżbiety;
 • wsparcie dedykowanego opiekuna Pacjenta Joanna Sitnik lub Magdalena Żmuda (7 dni w tygodniu);
 • stała opieka medyczna, dyżur nocny pełniony przez doktora urologii, specjalizującego się w opiece pooperacyjnej pacjentów operowanych metodą robotyczną;
 • całodzienne wyżywienie w trakcie pobytu;
 • pionizacja pozabiegowa z dedykowanym fizjoterapeutą;
 • pooperacyjna edukacja fizjoterapeutyczna –  fizjoterapeutka mgr Martyna Romanowska-Naimska;
 • opracowanie diety dopasowanej do potrzeb pacjenta – dietetyk mgr Żaneta Rybak;
 • wizyta w celu usunięcia cewnika;
 • wynik histopatologiczny materiału pobranego  w trakcie operacji;
 • pooperacyjna konsultacja kontrolna u dr. n. med Marka Filipka lub dr. Stefana Czarnieckiego.

Pobyt planowany jest od dnia zabiegu do około 2 do 3 dni po przebytej operacji – czas pobytu może ulec zmianie zgodnie z zaleceniami naszego zespołu medycznego.

Planowana operacja musi zostać poprzedzona odpowiednią diagnostyką: Rezonans Magnetyczny oraz Biopsja, a następnie odbywa się wizyta kwalifikacyjna do zabiegu u jednego z naszych lekarzy. Po takiej wizycie ustalamy termin operacji, czas oczekiwania to ok 2 tygodni.

Podstawą kwalifikacji do operacji raka prostaty w asyście robota są przede wszystkim wskazania onkologiczne wg standardów EAU i AUA (Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego).

Decyduje o tym w równej mierze bezpieczeństwo pacjenta określone przez naszych ekspertów oraz anestezjologa, w kontekście operacji robotycznej.

Kierujemy się wyborem najbardziej skutecznej terapii onkologicznej dostosowanej do konkretnego przypadku klinicznego prezentowanego przez naszego pacjenta, w którym operacja z użyciem robota ma wyjątkowe znaczenie.

Następnie koniecznie będą jeszcze:

 • Konsultacja internistyczna
 • Konsultacja anestezjologiczna
 • Badania ambulatoryjne na 10 dni przed zabiegiem

Wszystkie powyższe czynności i badanie można wykonać w Szpitalu św. Elżbiety z pomocą Joanny Sitnik lub Magdaleny Żmudy.

Dzięki wizualizacji pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, 10-krotnemu powiększeniu i wyjątkowej precyzyjności robota, urolog ma możliwość operowania z dokładnością, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka gruczołu krokowego.

Precyzyjność ta jest szczególnie istotna w przypadku leczenia nowotworów prostaty, ponieważ pozwala na uniknięcie uszkodzenia leżących blisko prostaty, zwieracza cewki moczowej oraz pęczków naczyniowo-nerwowych oraz związanych z tym przykrych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Zastosowanie robota chirurgicznego, w porównaniu z innymi sposobami operacyjnego leczenia raka prostaty, przynosi wiele korzyści.

Do najważniejszych należą: szybszy powrót do normalnej aktywności, stosunkowo krótki czas hospitalizacji, mniejsze ryzyko powikłań po zabiegu, mniejsza utrata krwi i mniejsze dolegliwości bólowe, większy komfort dla operatora podczas trwania zabiegu.

Prostatektomia radykalna w asyście robota, to minimalnie inwazyjna metoda leczenia raka prostaty. Polega na usunięciu zmienionego chorobowo narządu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz, w niektórych przypadkach, również na usunięciu węzłów chłonnych. Zabieg wykonuje się poprzez wykonanie pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała Pacjenta ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest stereoskopowa kamera, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona obsługują narzędzia chirurgiczne. Chirurg operuje robotem z konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota i pozwala uniknąć ruchów nieintencjonalnych, na przykład drżenia rąk operatora. Ramiona robota medycznego da charakteryzują się też znacznie większą ruchomością, niż narzędzia wykorzystywane w tradycyjnej prostatektomii laparoskopowej.

Celem zabiegu jest pełne wyleczenie Pacjenta z zachowaniem funkcji seksualnych oraz uniknięciem powikłań takich jak nietrzymanie moczu.

Dzień przed zabiegiem prostatektomii radykalnej w asyście robota, Pacjent zostaje przyjęty do szpitala w celu, odbycia niezbędnych konsultacji oraz badań przygotowujących do operacji. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 3 godzin. Podczas operacji Pacjent ułożony jest na plecach, w skórze brzucha jest wykonywanych 5 niewielkich otworów, przez które ramiona robota zostają wprowadzane bezpośrednio do przestrzeni otrzewnowej. Do przestrzeni tej zostaje następnie podany gaz, co zwiększa widoczność i pole manewru operatora. Większość pacjentów jest wypisywana do domu w ciągu 48-72 godzin po przeprowadzeniu zabiegu.

Prostatektomia radykalna w asyście robota jest przeznaczona dla Pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowany miejscowo, tzn. bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów. W wybranych przypadkach może być stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.