Menu Zamknij

Prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego

Prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego to najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda leczenia raka prostaty. Dzięki wizualizacji pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, 10-krotnemu powiększeniu i wyjątkowej precyzyjności robota, urolog ma możliwość operowania z dokładnością, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka gruczołu krokowego.

Precyzyjność ta jest szczególnie istotna w przypadku leczenia nowotworów prostaty, ponieważ pozwala na uniknięcie uszkodzenia leżących blisko prostaty zwieracza cewki moczowej oraz pęczków naczyniowo-nerwowych, a co za tym idzie, związanych z tym przykrych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Operacja robotem, w porównaniu z innymi sposobami leczenia raka prostaty, przynosi wiele korzyści.

Do najważniejszych należą:

 • szybszy powrót do normalnej aktywności,
 • stosunkowo krótki czas hospitalizacji,
 • mniejsze ryzyko powikłań po zabiegu,
 • mniejsza utrata krwi i mniejsze dolegliwości bólowe,
 • większy komfort dla operatora podczas trwania zabiegu.

Prostatektomia radykalna, to zabieg, podczas którego Pacjent znajdzie się pod opieką jednego z trzech dedykowanych zespołów operatorów w składzie:
dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz oraz dr n. med. Artur Przewor,
dr hab. n. med. Tomasz Borkowski oraz dr Daniel Leszczyński,
dr Albert Gugała oraz dr Daniel Leszczyński.
Nad całością zawsze osobiście czuwa Dyrektor Medyczny dr n. med. Marek Filipek oraz dr Stefan W. Czarniecki, Ordynator Oddziału Urologii.

W skład pakietu wchodzą następujące elementy:

 • zabieg wykonany metodą robotyczną – zawsze z zespołem 3 dedykowanych lekarzy, czołowych polskich urologów z wieloletnim doświadczeniem i ekspercką wiedzą. Główny Operator dr hab. n. med. Artur Antoniewicz, dr hab. n. med. Tomasz Borkowski lub dr Albert Gugała;
 • pobyt na Oddziale Urologicznym Szpitala Św. Elżbiety;
 • wsparcie dedykowanego opiekuna Pacjenta – Joanna Sitnik lub Agnieszka Bałanda (7 dni w tygodniu);
 • stała opieka medyczna, w tym dyżur nocny pełniony przez doktora urologii, specjalizującego się w opiece pooperacyjnej pacjentów operowanych metodą robotyczną;
 • całodzienne wyżywienie w trakcie pobytu;
 • pionizacja pozabiegowa z dedykowanym fizjoterapeutą;
 • pooperacyjna edukacja fizjoterapeutyczna – fizjoterapeutka mgr Martyna Romanowska-Naimska;
 • opracowanie diety dopasowanej do potrzeb pacjenta – dietetyk mgr Żaneta Rybak;
 • wizyta w celu usunięcia cewnika;
 • wynik histopatologiczny materiału pobranego w trakcie operacji;
 • pooperacyjna konsultacja kontrolna u dr n. med. Marka Filipka lub dr Stefana Czarnieckiego.

Pobyt planowany jest od dnia zabiegu do około 2–3 dni po przebytej operacji – czas pobytu może ulec zmianie zgodnie z zaleceniami naszego zespołu medycznego.

Planowana prostatektomia musi zostać poprzedzona odpowiednią diagnostyką: rezonansem magnetycznym oraz biopsją. Następnie odbywa się wizyta kwalifikacyjna do zabiegu u jednego z naszych lekarzy. Po niej ustalamy termin operacji – czas oczekiwania to ok. 2 tygodnie.

Podstawą kwalifikacji do operacji raka prostaty w asyście robota są przede wszystkim wskazania onkologiczne wg standardów EAU i AUA (Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego).

W przypadku operacji robotycznej stawiamy na bezpieczeństwo pacjenta, które jest określane przez naszych ekspertów i anestezjologa.

Rak prostaty to złośliwy nowotwór, dlatego bardzo ważny jest wybór najbardziej skutecznej terapii onkologicznej, dostosowanej do konkretnego przypadku klinicznego prezentowanego przez naszego pacjenta, w którym operacja z użyciem robota ma wyjątkowe znaczenie.

Następnie koniecznie będą jeszcze:

 • konsultacja internistyczna,
 • konsultacja anestezjologiczna,
 • badania ambulatoryjne na 10 dni przed zabiegiem.

Wszystkie powyższe czynności i badanie można wykonać w Szpitalu św. Elżbiety z pomocą Joanny Sitnik lub Magdaleny Żmudy.

Prostatektomia radykalna w asyście robota to minimalnie inwazyjna metoda leczenia raka prostaty. Polega na usunięciu zmienionego chorobowo narządu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz, a w niektórych przypadkach, również na usunięciu węzłów chłonnych. Zabieg wykonuje się poprzez wykonanie pięciu otworów w brzuchu o wielkości od 0,5 do 2 cm, przez które wprowadzane są do ciała Pacjenta ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest stereoskopowa kamera, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona obsługują narzędzia chirurgiczne. Chirurg operuje robotem z konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota i pozwala uniknąć ruchów nieintencjonalnych (na przykład drżenia rąk operatora). Ramiona robota medycznego charakteryzują się też znacznie większą ruchomością niż narzędzia wykorzystywane w tradycyjnej prostatektomii laparoskopowej.

Celem zabiegu jest pełne wyleczenie Pacjenta z zachowaniem funkcji seksualnych oraz uniknięciem powikłań takich jak nietrzymanie moczu.

Dzień przed zabiegiem prostatektomii radykalnej w asyście robota Pacjent zostaje przyjęty do szpitala w celu odbycia niezbędnych konsultacji oraz przeprowadzenia badań przygotowujących do operacji. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 3 godzin. Podczas operacji Pacjent jest ułożony na plecach, a w brzuchu jest wykonywanych 5 niewielkich otworów, przez które ramiona robota zostają wprowadzane bezpośrednio do przestrzeni otrzewnowej. Do przestrzeni tej zostaje następnie podany gaz, co zwiększa widoczność i pole manewru operatora. Większość pacjentów jest wypisywana do domu w ciągu 48–72 godzin po przeprowadzeniu zabiegu.

Prostatektomia radykalna w asyście robota jest przeznaczona dla Pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do tego narządu lub zaawansowanym miejscowo, tzn. bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów. W wybranych przypadkach może być stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji online, na której potwierdzimy zasadność wykonania zabiegu. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.