Plastyka warg sromowych
Plastyka warg sromowych, czyli labioplastyka to jeden z tych zabiegów, który może być przeprowadzany zarówno z powodów zdrowotnych, jak i ze względów estetycznych. W obu przypadkach warto jednak odpowiednio przygotować się do zabiegu, mając świadomość, na czym on polega i jakich rezultatów można po nim oczekiwać.
Podczas zabiegu labioplastyki chirurg usuwa niewielkie kawałki skóry z wewnętrznej części obu warg sromowych, by pozbyć się nadmiaru tkanki, zmniejszając zarazem ich rozmiar. Najczęściej w trakcie zabiegu stosuje się cięcie chirurgiczne lub wykorzystuje laser – w zależności od wielkości i rodzaju warg sromowych pacjentki. Następnie miejsca po nacięciach zostają zszyte, a lekarz używa w tym celu wchłanialnych szwów, które po kilkunastu dniach znikną samoistnie. Labioplastyka zazwyczaj trwa od 60 do 120 minut, następnie pacjentka powinna pozostać na kilkugodzinnej obserwacji
Najczęściej pacjentki decydują się na labioplastykę w przypadku dużych, asymetrycznych lub zdeformowanych warg sromowych – także po porodzie. Inną z przyczyn, stanowiących wskazania do wykonania zabiegu jest dyskomfort, odczuwany przez pacjentkę podczas uprawiania sportu, wykonywania codziennych czynności lub w trakcie współżycia seksualnego. Wskazaniem do zabiegu plastyki warg sromowych są również częste infekcje związane z wargami, a także niezadowolenie pacjentki z wyglądu jej warg sromowych, czyli kwestia estetyczna.
Podobnie jak inne zabiegi, także labioplastyka nie powinna być wykonywana, jeśli mamy do czynienia z jednym z przeciwwskazań. Do sytuacji, w których zabieg nie powinien być przeprowadzony, należą między innymi:
● ciąża,
● karmienie przez pacjentkę piersią,
● okres połogu,
● miesiączka oraz inne przypadki krwawienia z pochwy,
● infekcje pochwy lub sromu lub ich ostry stan zapalny,
● ciężkie i rzadko występujące zaburzenia krzepliwości krwi,
● uczulenie na któryś z leków, podawanych przy znieczuleniu,
● choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych.
W przypadku, gdy zabieg plastyki warg sromowych wiąże się z podaniem pacjentce znieczulenia ogólnego bądź krótkiego dożylnego, pacjentka powinna być na czczo przez minimum 6 godzin przed operacją. Dodatkowo należy rygorystycznie przestrzegać higieny okolic intymnych przed zabiegiem oraz ogolić w dniu zabiegu włosy łonowe. Ponadto pacjentka musi być zdrowa – nie może występować u niej żadna infekcja: ani miejscowa, ani natury ogólnej oraz powinna być w odpowiedniej fazie cyklu, po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego.
W zależności od ilości usuwanej podczas zabiegu tkanki, labioplastyka może być wykonana w znieczuleniu miejscowym bądź też w znieczuleniu ogólnym. Rodzaj znieczulenia uzależniony jest między innymi od anatomii pacjentki oraz zamierzonego efektu terapeutycznego.
Po zabiegu w okolicy intymnej pojawia się obrzęk, który można zmniejszyć na rozmaite sposoby. Jedną z możliwości jest stosowanie zimnych okładów, umieszczanych między elastycznym ubraniem a majtkami. Pozwolą one złagodzić obrzęk. Ten powinien w znacznej części zniknąć po kilku dniach. Po okresie od czterech do sześciu tygodni po zabiegu pacjentki mogą wrócić do noszenia tamponów oraz na nowo rozpocząć swoją aktywność seksualną, o ile obrzęk nie powoduje u nich dyskomfortu.