Menu Zamknij

Wycięcie pęcherzyka żółciowego

Jednymi z dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza, są kamica żółciowa oraz towarzysząca jej kolka. Ponieważ powikłania tej choroby mogą doprowadzić do żółtaczki, zapalenia trzustki czy też – w skrajnych przypadkach – do powstania nowotworu pęcherzyka żółciowego, konieczne jest podjęcie skutecznego leczenia. Rozwiązaniem w tym zakresie może być operacyjne leczenie pęcherzyka żółciowego poprzez jego wycięcie, czyli zabieg cholecystektomii metodą laparoskopową.


Kamica żółciowa stanowi dość powszechną chorobę, która może dotknąć każdego. Szacuje się, że zapada na nią 10% ludzi powyżej 50. roku życia, mieszkających w krajach rozwiniętych. Około 20% z chorujących wskazuje na dolegliwości dyspeptyczne oraz na nietolerancję tłuszczów. Objawami kamicy żółciowej są m.in. kolki o charakterze nawrotowym i przemijającym, wiążące się z bólem w prawym podżebrzu. Niekiedy ból promieniuje aż do prawej łopatki, powodując zarazem u pacjenta wymioty. Kamica żółciowa stanowi główne wskazanie do podjęcia decyzji o wycięciu pęcherzyka żółciowego z organizmu pacjenta. Nieleczona, może doprowadzić do zapalenia, z kolei powikłania z nią związane to m.in. zapalenie otrzewnej lub trzustki, żółtaczka mechaniczna, czy też powstanie raka pęcherzyka żółciowego.

Oprócz kamicy, istnieje także szereg innych wskazań do przeprowadzenia zabiegu cholecystektomii laparoskopowej. Są nimi:

● choroby nowotworowe (rak pęcherzyka żółciowego),
● wodniak pęcherzyka żółciowego,
● pęcherzyk żółciowy porcelanowy,
● polipy pęcherzyka żółciowego (jeśli przekraczają wielkość 1 centymetra),
● zapalenie pęcherzyka żółciowego lub ropniak pęcherzyka żółciowego (w obu przypadkach sytuacja wymaga pilnego zabiegu).

Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów i operacji, w niektórych przypadkach ich przeprowadzenie może okazać się niemożliwe lub niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Dzieje się tak m.in. w przypadku ciężkiej skazy krwotocznej, aktualnego przeziębienia pacjenta lub przebytego niedawno zakażenia wirusowego, a także wówczas, gdy nie dostarczy on wyników niezbędnych badań – w tym badań laboratoryjnych i obrazowych, a w wybranych przypadkach dodatkowo biopsji.
Przeciwwskazaniem do cholecystektomii jest ponadto ciężki stan ogólny pacjenta. Rozumie się przez to sytuację, w której pacjent ma niewyrównane choroby ogólnoustrojowe, takie jak niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, niewydolność oddechowa, nadciśnienie tętnicze lub choroba niedokrwienna serca (w tym przebyty niedawno zawał serca).

Podczas kwalifikacji do zabiegu zazwyczaj pacjentowi wykonuje się badanie USG jamy brzusznej. Powinno ono w zupełności wystarczyć lekarzowi do dokonania oceny i stwierdzenia patologii pęcherzyka żółciowego, a następnie powiązania z nią występujących u pacjenta objawów i dolegliwości. W przypadku ewentualnych niejasności, oprócz badania ultrasonograficznego diagnostykę można dodatkowo rozszerzyć o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej pacjenta. Jeżeli natomiast u pacjenta zostanie zdiagnozowana nie tylko kamica pęcherzyka żółciowego, ale także współwystępująca z nią kamica przewodu żółciowego – przed cholecystektomią wskazane jest wykonanie dodatkowo badania ECPW (czyli endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej) wraz z rewizją dróg żółciowych.

Cholecystektomię można wykonać klasycznie, czyli tzw. „otwartą” metodą, niemniej stosuje się ją w zaledwie 5% operacji. W większości przypadków chirurg jest w stanie dokonać operacji metodą laparoskopową, która wiąże się z szeregiem korzyści zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. Z perspektywy pacjentów główną zaletą są przede wszystkim mniejsze dolegliwości bólowe po operacji, a także mniej zrostów w jamie brzusznej po przeprowadzonym zabiegu. Ponadto możliwe jest osiągnięcie lepszego efektu estetycznego. Co więcej, po zabiegu metodą laparoskopową następuje zauważalnie szybszy powrót do aktywności zawodowej i fizycznej.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu wymaga wykonania szeregu badań – przede wszystkim EKG, a także badań krwi obwodowej oraz moczu. Lekarz może dodatkowo zalecić inne badania, konieczne ze względu na stan zdrowia pacjenta. Jeśli pacjent zostanie pozytywnie zakwalifikowany do zabiegu istotne jest, by przed samym zabiegiem pozostał na czczo. Konieczne jest także usunięcie wszelkich ozdób skóry i pępka, ewentualnych kolczyków etc. W przypadku owłosienia skóry powinna ona zostać także w miejscu operacyjnym wygolona. Dodatkowo, jeśli pacjent zażywa na stałe lekarstwa, ich dawkowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Rozpoczynając zabieg wycięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową lekarz w pierwszej kolejności podaje pacjentowi znieczulenie ogólne, czyli poddaje pacjenta narkozie. Następnie do jego jamy brzusznej wkłuwa się igłę, podając za jej pomocą dwutlenek węgla, by oddzielić od siebie narządy. Standardowo, jak w przypadku innych operacji laparoskopowych, wkłuwa się następnie zaostrzone rurki, czyli trokary, za pomocą których zostają wprowadzone do jamy brzusznej specjalne narzędzia chirurgiczne oraz kamera ze źródłem światła, umieszczone na laparoskopie.
Zasadnicza część zabiegu polega na wypreparowaniu, a następnie zaklipsowaniu przez chirurga tętnicy i przewodu pęcherzykowego, a następnie odpreparowaniu pęcherzyka żółciowego od wątroby pacjenta. Wycięty w ten sposób pęcherzyk żółciowy zostaje następnie wyprowadzony na zewnątrz w okolicy pępka, poprzez poszerzone cięcie po trokarze.

Po przeprowadzonej w ten sposób operacji pacjent zazwyczaj pozostaje na dwie doby w szpitalu (podczas gdy po operacji klasycznej jest to od 6-7 dni pobytu w szpitalu). Istotne jest, by pacjent po wycięciu pęcherzyka żółciowego przez okres co najmniej 6 tygodni stosował się do diety lekkostrawnej, unikając tłustych i smażonych potraw oraz tych posiłków, które powodują wzdęcia. Dopiero po tym czasie możliwe jest powolne, stopniowe rozszerzanie diety w kierunku normalnej. Analogicznie małymi kroczkami należy wracać do aktywności fizycznej po przejściu operacji.