Menu Zamknij

Usunięcie raka jądra

Usunięcie jądra to zabieg, który może przysporzyć pacjentowi trudności z akceptacją siebie i przystosowaniem się do nowej sytuacji. Niekiedy jednak to właśnie orchidektomia, czyli amputacja jądra – a w pewnych przypadkach nawet obu – jest jedynym skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym na pozbycie się nowotworu złośliwego jądra.

Orchidektomia stanowi zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwany jest obecny w jądrze guz, całe jądro lub jądro wraz ze strukturami, które do niego przylegają. Wbrew obawom pacjentów, usunięcie jądra podczas zabiegu orchidektomii nie oznacza bezpośrednio niepłodności. Drugie jądro, jeśli jest w pełni zdrowe i sprawne, w zupełności wystarczy, by doczekać się upragnionego potomstwa.

W zależności od rozległości samej operacji, wyróżnia się cztery podstawowe metody zabiegowe, stosowane w trakcie orchidektomii:

● orchidektomia prosta – w tym przypadku podczas zabiegu lekarz usuwa jądro wraz z najądrzami, nasieniowodami i osłonką białawą. Drugie jądro wraz z przylegającymi strukturami pozostaje w mosznie.
● orchidektomia podtorebkowa – polega na amputacji jądra, zostawiając w mosznie najądrza, nasieniowody i osłonkę białawą, a także drugie jądro i przylegające do niego struktury.
● resekcja guza poprzez wyłuszczenie – w takiej sytuacji wycięty zostaje jedynie sam guz, natomiast zarówno jądro, jak i jego struktury pozostają w mosznie.
Czwartą metodą jest orchidektomia radykalna, czyli tzw. radykalne usunięcie jądra wraz z powrózkiem nasiennym i najądrzem.

Orchidektomia radykalna to metoda leczenia nowotworów jąder, polegająca na całkowitym usunięciu jądra, najądrza i dystalnego odcinka powrózka nasiennego. Operacja jest wykonywana z dostępu pachwinowego (czyli przez jamę brzuszną pacjenta), który pozwala na zmniejszenie ryzyka nieprawidłowego spływu komórek nowotworowych poprzez układ limfatyczny, a co za tym idzie, wznowy miejscowej lub wystąpienia przerzutów w węzłach chłonnych jamy brzusznej i miednicy. Podczas operacji możliwe jest wszczepienie protezy jądra w celu zachowania symetrii moszny i dobrego efektu kosmetycznego.

Przed operacją pacjent przechodzi niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Sam zabieg orchidektomii trwa zazwyczaj około godziny i odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub dożylnym. W większości przypadków pacjenci wypisywani są do domu już w dzień po zabiegu.

Orchidektomia radykalna jest zabiegiem przeznaczonym dla pacjentów z potwierdzonym guzem jądra. Przed zabiegiem, celem kwalifikacji, niezbędne jest wykonanie ultrasonograficznego badania moszny, markerów nowotworowych oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej, miednicy małej i klatki piersiowej. Celem tych badań jest dokonanie prawidłowej oceny stopnia zaawansowania choroby. W przypadku chęci posiadania dzieci po zabiegu orchidektomii radykalnej wskazane jest oddanie nasienia do banku spermy przed podjęciem procesu leczenia.

Oprócz wspomnianego nowotworu jądra, w przypadku którego orchidektomia stanowi pierwszorzutową metodę terapeutyczną, istnieje także szereg innych wskazań do przeprowadzenia tego zabiegu. Są nimi między innymi:

● nowotwór gruczołu krokowego – w takim przypadku wykonuje się u pacjenta obustronną orchidektomię podtorebkową, by zmniejszyć produkcję testosteronu w organizmie pacjenta.
● rak sutka lub rak stercza,
● urazy jąder, stany zapalne i skręt jąder,
● wnętrostwo, czyli wrodzona wada jąder, polegająca na niezstąpieniu ich do worka mosznowego i umiejscowieniu w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej.

Podobnie jak inne operacje, także zabieg orchidektomii może nieść ze sobą ryzyko powikłań. Może dojść do sytuacji, w której samo wyłuszczenie guza i pozostawienie jądra nie wystarczy, ponieważ dojdzie do wznowy. U części pacjentów mogą również pojawić się krwiaki w miejscu po usuniętym jądrze, kanale pachwinowym lub przestrzeni zaotrzewnowej. Ponadto niektórzy pacjenci po przejściu zabiegu orchidektomii skarżyli się na zaburzenia czucia lub bóle fantomowe w zoperowanym miejscu.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.