Menu Zamknij

Laparoskopowa rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka (sleeve gastrectomy)

Operacja rękawowej (lub inaczej mankietowej) resekcji żołądka jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją bariatryczną – jest dedykowana osobom z otyłością i jej powikłaniami tj. (cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, zespołem bezdechu sennego, zwyrodnieniem stawów). Mankietowa resekcja żołądka to operacja, do której są kwalifikowane osoby dorosłe (po 18. roku życia).

W przypadku decyzji o operacji resekcji rękawowej żołądka konieczne jest przejście przez proces kwalifikacji do procedury bariatrycznej. Oceniane są wtedy wskazania i przeciwwskazania do operacji w trakcie planowych konsultacji:

  • chirurga – bariatry,
  • kardiologa,
  • dietetyka,
  • psychologa,
  • anestezjologa.

W przypadku mankietowej resekcji żołądka konieczne jest także przeprowadzenie odpowiednich procedur diagnostycznych przed operacją, takich jak badania laboratoryjne krwi, gastroskopia z testem urazowym, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, EKG i ECHO serca oraz spirometria. W wybranych przypadkach niezbędne może być rozszerzenie diagnostyki w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań okołooperacyjnych.
Podczas trwania programu, pacjent znajduje się pod opieką zespołu medycznego, a cały jego przebieg jest koordynowany przez dedykowanego opiekuna.

Mankietowa resekcja żołądka powinna przede wszystkim dotyczyć Pacjentów z drugim i wyższym stopniem otyłości, szczególnie ze współistniejącymi chorobami przez nią wywołanymi, czyli tak zwanymi powikłaniami otyłości.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze jest dobro i zdrowie Pacjenta. To właśnie ten warunek stanowi sine qua non do odbycia operacji. Wśród głównych przeciwwskazań, uniemożliwiających przeprowadzenie laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka, zaliczamy:

  • brak motywacji i przekonania co do chęci wykonania zabiegu lub niewyrażenie zgody na operację;
  • brak możliwości kontroli stosowania się Pacjenta do zaleceń po operacji;
  • wszelkie aktywne uzależnienia – zwłaszcza od narkotyków, alkoholu, środków psychoaktywnych i leków oraz substancji, które mogą mieć wpływ na przebieg operacji i wystąpienie powikłań anestezjologicznych w związku ze znieczuleniem ogólnym lub procesem wybudzania;
  • aktywna choroba nowotworowa i inne nieuleczalne choroby, które wyniszczają organizm;
  • ciąża Pacjentki, a także planowanie ciąży w czasie do 12 miesięcy od daty zabiegu;
  • okres laktacji oraz okres 24 miesięcy po porodzie;
  • schorzenia będące bezpośrednim zagrożeniem życia, np. niedawno przebyty zawał serca, wylew krwi do mózgu, udar niedokrwienny mózgu itp.;
  • aktywne i źle kontrolowane zaburzenia endokrynologiczne;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • źle kontrolowane choroby psychiczne (np. ciężka depresja, zaburzenia osobowości) oraz upośledzenie umysłowe w stopniu ciężkim uniemożliwiające zrozumienie, w jakim celu przeprowadzana jest operacja.

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Zaleca się zaprzestanie przyjmowania nikotyny na miesiąc przed zabiegiem. Ponadto w dniu operacji Pacjent powinien zabrać ze sobą do szpitala niezbędne rzeczy osobiste i dokumenty: dokumentację medyczną, wyniki badań, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżamę i kapcie oraz ubranie na zmianę. Nie należy natomiast brać do szpitala biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.

Zabieg polega na odcięciu 4/5 – 5/6 żołądka za pomocą specjalnych staplerów (mechanicznych zszywaczy z tytanowymi zszywkami). W ten sposób zmniejsza się pojemność żołądka do 15% objętości wyjściowej, pozostawiając zamiast normalnego żołądka w kształcie „worka” rurę (rękawek) o średnicy wewnętrznej ok. 15 mm (grubość kciuka). Powoduje to ograniczoną zdolność przyjmowania pokarmu oraz zmniejszenie uczucia głodu na skutek ograniczenia wydzielania „hormonów głodowych”. Pacjenci czują się syci po zjedzeniu bardzo małej ilości jedzenia. Mimo że w przypadku tego zabiegu nie ulega zmianie droga pokarmu przez jelita, to po tej operacji można spodziewać się istotnej i trwałej utraty nadmiaru masy ciała oraz ustąpienia części chorób wywołanych przez otyłość.
Odcięty żołądek usuwany jest poza jamę brzuszną. Ponieważ zabieg wykonywany jest metodą laparoskopową, po operacji zostają niewielkie blizny – chirurg wykonuje tylko kilka niewielkich nacięć, które szybko się goją.

Sama procedura trwa około 1 godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent musi jednak pozostać w szpitalu co najmniej na 24 h, a jego powrót do pełnej aktywności może potrwać kilka tygodni.

Do możliwych  powikłań, jakie mogą  po tym małoinwazyjnym zabiegu, zaliczamy:

  • krwawienie lub nieszczelność w miejscu odcięcia części żołądka,
  • infekcja ran operacyjnych.

Zalecenia pooperacyjne wiążą się ze zmianą stylu życia oraz nawyków żywieniowych Pacjenta. O ile do tych pierwszych chory jest przygotowywany już w okresie przedoperacyjnym, to te ostatnie dodatkowo są niejako wymuszone przez samą operację.
Jeszcze w szpitalu chory dostaje dokładne zalecenia pooperacyjne, zarówno dietetyczne, jak i związane z oczekiwaną aktywnością fizyczną.
Istotne jest, by w pierwszym miesiącu po przeprowadzonym zabiegu spożywać wyłącznie płynne lub zmiksowane pokarmy, a dopiero w następnych tygodniach stopniowo wprowadzać do diety pokarmy stałe. Należy przy tym unikać tych produktów, które są źle tolerowane przez nasz organizm oraz stosować suplementy, które zawierają mikro- i makroelementy. Pokarmy stałe i płynne powinno się przyjmować oddzielnie (w odpowiednich odstępach czasowych), a pacjent powinien przestawić się na spożywanie małych porcji w postaci 5 posiłków dziennie. Niezwykle ważne jest również, aby dokładnie żuć pokarmy podczas ich spożywania.