Menu Zamknij

Bariatria – kwalifikacja do leczenia szpitalnego

Bariatria – kwalifikacja do leczenia szpitalnego

Bariatra, będący lekarzem specjalizującym się w leczeniu otyłości, odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zdrowiem pacjentów zmagających się z nadmierną masą ciała. Jego obszar działania obejmuje zarówno opiekę ambulatoryjną, jak i leczenie szpitalne.

bariatra - konsultacja
konsultacja bariatryczna

W Szpitalu św. Elżbiety otworzyliśmy Centrum Leczenia Otyłości, w którym pracują osoby z wieloletnim doświadczeniem w tej specjalizacji. Liderem zespołu jest chirurg bariatra prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik, posiadający zaawansowane kompetencje, pozwalające mu na profesjonalne stosowanie szeregu różnorodnych interwencji zachowawczych i chirurgicznych. Przyjrzyjmy się bliżej tej specjalizacji oraz najczęściej zadawanym pytaniom, związanym z kwalifikacjami do leczenia bariatrycznego w naszym szpitalu.

Bariatra to lekarz specjalizujący się w leczeniu otyłości oraz chorób przez nią wywołanych lub z nią współistniejących. Bariatria – czyli dziedzina medycyny jaką reprezentuje – zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem otyłości poprzez wprowadzenie różnorodnych technik terapeutycznych, takich jak: zmiana stylu życia, indywidualnie dobrane postępowanie dietetyczne, wsparcie psychologiczne i intensyfikacja aktywności fizycznej, nowoczesna farmakoterapia oraz leczenie chirurgiczne. Bariatra może pracować w szpitalach, klinikach metabolicznych lub prywatnych gabinetach medycznych, a celem jego pracy jest pomoc pacjentom w osiąganiu zdrowej wagi oraz poprawa stanu i jakości zdrowia.

W przypadku, gdy inne metody leczenia, takie jak zmiana stylu życia, racjonalne leczenie dietetyczne czy też farmakoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarze mogą zdecydować się na przeprowadzenie jednego z zabiegów bariatrycznych, dostępnych w naszym szpitalu. Ostateczna decyzja o takim leczeniu każdorazowo zależy jednak od indywidualnej oceny lekarza, który bierze pod uwagę potrzeby i stan zdrowia konkretnego pacjenta.

Lekarz bariatra zwykle zaleca leczenie operacyjne osobom, które borykają się z ciężką otyłością, co oznacza, że ich wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 40 kg/m2 lub wynosi powyżej 35 kg/m2, a towarzyszą temu poważne schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy nadciśnienie tętnicze. Do innych wskazań należy depresja, obturacyjny bezdech senny czy też zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn dolnych. Operację można rozważać również przy niższym BMI jeżeli choroby na które cierpi dana osoba mogą się cofnąć po zdecydowanym zmniejszeniu masy ciała.

Kierowani do Szpitala św. Elżbiety pacjenci mogą skorzystać z Centrum Leczenia Otyłości, w ramach którego wszystkie zabiegi bariatryczne wykonywane są przez prof. dr hab. n. med. Wojciecha Lisika, który jest wybitnym chirurgiem bariatrą. Wśród oferowanych w naszym szpitalu zabiegów znajduje się laparoskopowa rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka (sleeve gastrectomy), a także by-pass żołądka, tzw., czyli ominięcie żołądkowo-dwunastnicze (gastric by-pass). Ponadto oferujemy naszym pacjentom możliwość założenia balonu żołądkowego, który pozwala średnio utracić od 15 do 20 kg masy ciała w okresie 6 lub 12 miesięcy od zabiegu.

Proces kwalifikacji do leczenia szpitalnego rozpoczyna się od wizyty pacjenta u bariatry w poradni. Lekarz przeprowadza w takim przypadku szczegółowy wywiad, badanie fizykalne oraz zleca wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. Ocenia również czy chory może być leczony w systemie zachowawczym, czy też powinien być poddany zabiegowi operacyjnemu. Nasi Pacjenci mogą zdecydować się na jeden z czterech pakietów bariatrycznych – w wersji zachowawczej, zabiegowej, uzupełniającej oraz pooperacyjnej, które różnią się od siebie wykonywanymi badaniami i liczbą oraz rodzajem konsultacji.

Wśród głównych przeciwwskazań do przeprowadzania operacji bariatrycznych należy zwrócić uwagę na poważne choroby serca, takie jak zaburzenia rytmu serca, aktywna choroba wieńcowa czy też niewydolność serca. Chirurgiczne leczenie otyłości na oddziale bariatrycznym może być ponadto niewskazane u pacjentów z nieleczonymi, ciężkimi zaburzeniami psychicznymi, aktywną chorobą zakrzepowo-zatorową, uzależnionych od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, aktywną chorobą wrzodowa, jak również chorobą zapalną jelit. Leczenie operacyjne jest niewskazane u kobiet, które planują zajść w ciążę w ciągu najbliższego roku lub są w okresie laktacji.

Zespół naszego Centrum Leczenia Otyłości zapewnia pacjentowi należyte wsparcie psychologiczne, dietetyczne i zindywidualizowana opiekę medyczną w walce z jego dolegliwościami. Dostępni w Szpitalu św. Elżbiety doświadczeni bariatrzy zapewniają naszym pacjentom najwyższe standardy opieki, stawiając ich zdrowie i jakość życia na pierwszym miejscu. Mając na uwadze holistyczne podejście do pacjenta, decydującego się na hospitalizację, dokładamy wszelkich starań by indywidualne potrzeby pacjenta i kompleksowa opieka medyczna szły ze sobą w parze.

Cennik – Bariatra

NazwaCena regularna
Bariatra – konsultacja specjalistyczna
390 zł
NazwaCena regularna
Mankietowa resekcja żołądka (Gastric sleeve resection)
22 500 zł
Wyłączenie żołądkowo-jelitowe (Gastric by-pass)
22 500 zł
Założenie balonu żołądkowego
13 550 zł
Zdjęcie balonu żołądkowego
2 500 zł
NazwaCena regularna
Bariatryczny pakiet zachowawczy
1 950 zł
Bariatryczny pakiet zabiegowy
3 650 zł
Bariatryczny pakiet uzupełniający
1 850 zł
Bariatryczny pakiet pooperacyjny
1 590 zł