Menu Zamknij

Leczenie operacyjne raka trzonu macicy w asyście robota medycznego

Rak trzonu macicy to najczęstsza choroba nowotworowa narządu rodnego u kobiet, a leczenie operacyjne stanowi podstawową metodę terapii we wczesnych stadiach choroby. W naszym szpitalu oferujemy nowoczesną metodę operacyjną – zabieg w asyście robota chirurgicznego, który zapewnia większą precyzję i bezpieczeństwo niż tradycyjne techniki chirurgiczne.
nowotwór wątroby onkologia

Do operacji w asyście robota kwalifikują się pacjentki ze zdiagnozowanym rakiem trzonu macicy w I i II stopniu zaawansowania klinicznego, bez obecności przerzutów odległych. Ostateczną decyzję podejmuje zespół specjalistów po analizie wyników badań obrazowych, histopatologicznych i ogólnego stanu klinicznego pacjentki.

Operacja raka trzonu macicy w asyście robota chirurgicznego polega na usunięciu macicy z jajnikami i jajowodami obustronnie oraz wycięciem obustronnych węzłów chłonnych wartowniczych, czyli zlokalizowanych jako pierwsze na drodze spływu chłonki z guza nowotworowego. Na skórze pozostaje tylko kilka drobnych nacięć w miejscach po umieszczonych troakarach. Chirurg siedzi przy konsoli chirurgicznej i steruje ramionami robota chirurgicznego, widząc w konsoli obraz 3D w wysokiej rozdzielczości i poruszając narzędziami, które dzięki swojej rotacji w 7 kierunkach umożliwiają precyzyjne i praktycznie bezkrwawe preparowanie tkanek.

  • mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych
  • znacznie mniejsza utrata krwi podczas zabiegu
  • krótszy czas hospitalizacji (zwykle 2–3 dni)
  • mniejsze dolegliwości bólowe po operacji
  • szybszy powrót do codziennej aktywności
  • lepsza precyzja preparowania tkanek w trudno dostępnych miejscach
  • mniejsze ryzyko uszkodzenia nerwów i innych struktur anatomicznych

Dzięki minimalnie inwazyjnemu charakterowi operacji w asyście robota chirurgicznego, pacjentki szybciej odzyskują sprawność i rzadziej wymagają długotrwałej rehabilitacji. Już kilka dni po zabiegu możliwe jest rozpoczęcie aktywności fizycznej, a pełny powrót do zdrowia następuje zwykle w ciągu kilku tygodni, zdecydowanie szybciej niż w pozostałych technikach chirurgicznych.

Operacje z wykorzystaniem robotów chirurgicznych to przyszłość chirurgii onkologicznej –
łącząca bezpieczeństwo, skuteczność i komfort pacjentki.