W Szpitalu Św. Elżbiety skorzystać można z kompleksowej fizjoterapii uroginekologicznej – dynamicznie rozwijającej się dziedziny fizjoterapii, przeznaczonej przede wszystkim dla kobiet, które na skutek różnych czynników borykają się z dysfunkcjami dna miednicy, a także dla mężczyzn m.in. z problemami urologicznymi.
Wśród głównych wskazań do wykonywania zabiegów fizjoterapii dna miednicy znajdują się:
- wskazania ginekologiczne (ból okolicy miednicy, nietrzymanie moczu u kobiet, pęcherz nadaktywny u kobiet, obniżenie narządów miednicy mniejszej, przygotowanie do porodu, mobilizacja blizny po cesarskim cięciu lub pęknięciu krocza, rehabilitacja poporodowa, waginizm, wulwodynia, dyspareunia, zespół bolesnego pęcherza, przygotowanie do zabiegów uroginekologicznych),
- wskazania urologiczne (nietrzymanie moczu u mężczyzn, pęcherz nadaktywny u mężczyzn, bóle krocza, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, neuralgia nerwu sromowego, przygotowanie do prostatektomii i rehabilitacja po prostatektomii),
- wskazania proktologiczne (nietrzymanie stolca i gazów, przewlekłe zaparcia, bóle okolicy odbytu, szczeliny i przetoki odbytu, zespół bólowy kości guzicznej, przygotowanie do zabiegów w okolicy anorektalnej).
Fizjoterapia uroginekologiczna wskazana bywa również w ramach przygotowania do operacji w obrębie miednicy mniejszej oraz jako element rehabilitacji pooperacyjnej. W Szpitalu Św. Elżbiety przed rozpoczęciem fizjoterapii przeprowadzana jest dopasowana do potrzeb kompleksowa diagnostyka oraz konsultacja wstępna – pozwala to na optymalne dobranie terapii w zależności od zaburzeń i dysfunkcji.
Do stosowanych metod fizjoterapii uroginekologicznej zalicza się:
- techniki manualne zewnętrzne i wewnętrzne,
- EMG biofeedback,
- elektrostymulacja,
- USG sonofeedback,
- trening mięśni dna miednicy,
- terapia behawioralna.
- trening balonikowy i manometryczny
- reedukację postoralną i oddechową
- ćwiczenia hikopresyjne
Każda wizyta przebiega w przyjaznej, intymnej atmosferze z uwzględnieniem indywidualnych preferencji oraz sugestii pacjentki/pacjenta.
Kontakt: 22 120 20 36
- mgr Martyna Romanowska-Naimska