Dożylne wlewy żelaza w Szpitalu św. Elżbiety

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – jego niedobory mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym również anemię. Zdiagnozowanie niedoboru żelaza wiąże się z koniecznością jego suplementacji, jednak nie u wszystkich oczekiwane efekty przynosi stosowanie suplementów w tabletkach. W tym i w kilku innych przypadkach wskazane mogą być dożylne wlewy żelaza, które wykonujemy w Szpitalu św. Elżbiety.

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chroni ono przed niedotlenieniem mięśni i wspiera ich regenerację, jest potrzebne do prawidłowej pracy układu immunologicznego i zwalczania wirusów oraz bakterii, bierze udział w usuwaniu toksyn z organizmu, ma wpływ na wydolność organizmu, pracę układu nerwowego i metabolizm cholesterolu.

Źródłem żelaza dla organizmu człowieka jest żywność – bogatym źródłem tego pierwiastka jest czerwone mięso, jaja, warzywa strączkowe, brokuły oraz natka pietruszki. Niestety, zdarza się, że np. na skutek stosowanej diety, ale również chorób objawiających się zaburzeniami wchłaniania, u pacjentów diagnozuje się niedobory żelaza. Najczęściej rozpoznawane one są podczas rutynowych badań krwi, a objawiać się mogą m.in. osłabieniem, problemami z koncentracją, spadkiem wydolności organizmu i kołataniem serca.

Dożylne wlewy żelaza skuteczną metodą suplementacji

W przypadku zdiagnozowanych niedoborów żelaza pacjentowi zaleca się m.in. zmianę nawyków żywieniowych oraz suplementację tego pierwiastka. Niestety, nie u wszystkich pacjentów skuteczna okazuje się suplementacja doustna w postaci tabletek. Wówczas dobrym rozwiązaniem są dożylne wlewy żelaza, które pozwalają na uzupełnienie jego poziomu. Zabieg wykonujemy w naszym Szpitalu św. Elżbiety.

Dożylne wlewy żelaza zaleca się pacjentom:

• u których doustna suplementacja żelaza nie jest skuteczna,
  • u których istnieją przeciwwskazania do stosowania doustnych suplementów żelaza,
  • wymagających szybkiego podania żelaza, np. przed operacją.

Lekarza zlecającego zabieg należy poinformować o ciąży (i staraniu się o zajściu w ciążę), chorobach przewlekłych (astma, egzema, choroby autoimmunologiczne, choroby wątroby), przyjmowanych lekach oraz ewentualnych reakcjach nadwrażliwości/alergiach na różne substancje.

Cennik

• 1 dawka/500mg – 950zł
  • 2 dawki/1000mg – 1350zł
  • 3 dawki/1500mg – 1600zł

Dożylny wlew żelaza wymaga około 3-4-godzinnego pobytu w naszej placówce. Osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalse.pl/kontakt/.