Menu Zamknij

Kiedy odwiedzić okulistę?

Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy, delikatny i podatny na różnego rodzaju uszkodzenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Należy dbać o oczy i być pod stałą kontrolą lekarza. Dzięki temu można zapobiegać lub spowalniać rozwój wielu wad czy chorób wzroku, takich jak zaćma czy jaskra. Częstość badania oczu zależy od wieku jak również rodzaju schorzenia występującego u pacjenta.

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?
Dzieci powinny robić badanie wzroku mniej więcej raz do roku, ponieważ w tym okresie łatwo jest kontrolować rozwój wad narządu wzroku młodego człowieka. Jest to czas, w którym w ciele dziecka wszystko się rozwija. Oczy są bardziej narażone na wszystkie niebezpieczeństwa pochodzące ze środowiska zewnętrznego, dlatego już od najmłodszych lat należy dbać o prawidłowy wzrok. Osoby dorosłe powinny udać się na kontrolę do specjalisty raz na dwa lata. Jednak dorośli noszący soczewki kontaktowe oraz szkła korekcyjne znacznie częściej powinny wykonać badanie. Są oni częściej narażeni na uszkodzenia mechaniczne jak również podatni na zabrudzenia oka.
Zalecenia zmieniają się u osób po 40. roku życia. Tutaj wskazane jest odbycie wizyty u okulisty przynajmniej raz w roku. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości związanych z ostrością widzenia, do lekarza udajemy się natychmiast. Osoby noszące okulary korekcyjne powinni być pod stałym nadzorem lekarza okulisty, a częstotliwość wizyt dobierana jest indywidualnie do pacjenta.
Alergie na pyłki to zmora, dla osób uczulonych. W okresie wiosennym kiedy wszystkie rośliny budzą się do życia, zaczynają się pojawiać alergie. Częstym objawem występuje łzawienie oczu, świąd, pieczenie jak również zaczerwienienie oka. Okresowo mogą wystąpić zaburzenia ostrości widzenia, jednak zawsze wskazane jest skonsultowanie się z okulistą, a nie tylko z lekarzem alergologiem.
W przypadku osób, które zauważą u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, bez względu na to kiedy ostatnio byli na badaniu kontrolnym, niezwłocznie powinni udać się do lekarza okulisty.

Co powinno nas niepokoić?
Niewielka ciemna plamka na powierzchni gałki ocznej, zaczerwienie, łzawienie, „widzenie przez mgłę”, narośl oraz ból to niepokojące objawy sugerujące odwiedzenie lekarza. Nie należy żadnych objawów bagatelizować i należy umówić się na wizytę kontrolną. Czasami kiedy nasze oczy są zbytnio przemęczone i przesuszone można odczuwać suchość i dyskomfort, jednak warto skonsultować się ze specjalistą.

Profilaktyka
Parę prostych nawyków może uchronić Cię przed problemami ze wzrokiem. Jeśli wykonujesz pracę, w której spędzasz długie godziny przed komputerem, zadbaj, aby ekran monitora był odpowiednio oddalony od twoich oczu. Staraj się robić 2-3 minutowe przerwy na regenerację wzroku. Odwróć swój wzrok na odległość około 3 metrów i popatrz w wybrany nieruchomy punkt w oddali. To ćwiczenie jest niezwykle proste, zarazem bardzo pomocne, np. w pracy przy ekranie monitora. Powtarzaj ćwiczenie co kilka godzin.
W razie konieczności stosowanie zwykłych kropli nawilżających na pewno poprawi komfort Twojej pracy. Jeżeli Twoja praca wymaga noszenia okularów ochronnych, nie lekceważ zagrożenia, korzystaj z nich w każdym momencie! Nawet jeśli są one niewygodne i ograniczają swobodę.
Zwróć uwagę, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne posiadają odpowiednie filtry ultrafioletowe. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ promieniowanie słoneczne jest bardzo niebezpieczne i może uszkodzić Twój wzrok.
Warto dbać o oczy i lepiej zapobiegać niż leczyć powstałe choroby wzroku. W wielu przypadkach nasza czujność uchroni nas przed nieprzyjemnościami i długim czasem leczenia.