Prof. Małgorzata Kołodziejczak dla NaTemat.pl: Niewydolność zwieraczy odbytu to inwalidztwo

Prof. Małgorzata Kołodziejczak – kierownik Warszawskiego Ośrodka Proktologii Szpitala św. Elżbiety w Warszawie – udzieliła wywiadu portalowi NaTemat.pl. Tematem rozmowy były okołoporodowe uszkodzenia odbytu u kobiet. – To też jest inwalidztwo – mówiła.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak to specjalista II stopnia w zakresie chirurgii ogólnej, autorka monografii, podręczników i około 200 artykułów naukowych, posiadająca certyfikat Polskiego Klubu Koloproktologii, uczestniczka i wykładowczyni na licznych kursach oraz szkoleniach. Kieruje Warszawskim Ośrodkiem Proktologii Szpitala św. Elżbiety w Warszawie, gdzie pomaga osobom borykającym się z różnego rodzaju problemami proktologicznymi, w tym okołoporodowymi uszkodzeniami odbytu.
O takich właśnie schorzeniach prof.Kołodziejczak mówiła w wywiadzie dla portalu NaTemat.pl. Jak podkreśliła, nie ma wiarygodnych statystyk dotyczących problemów proktologicznych u kobiet po porodach, bo właściwie w żadnym kraju nie zbiera się takich danych. – Problem niewydolności zwieraczy odbytu, nietrzymanie gazów i stolca jest w zachodnim piśmiennictwie nazywany „cichą chorobą”, bo jest to problem wstydliwy. Kobiety często się do niego nie przyznają. Co więcej, lekarze nie zawsze dopytują pacjentki o tę dolegliwość – podkreślała.
Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu w formie video: