OTWARCIE SZPITALA ŚW. ELŻBIETY – 27 MAJA 2013

W dniu 27 maja 2013 roku odbyła się w Warszawie uroczystość oficjalnego otwarcia Szpitala św. Elżbiety. Rozpoczęła ją Msza święta w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza – Metropolity Warszawskiego. Mszę koncelebrowali Ks. dr Arkadiusz Nowak – Prowincjał Zakonu Posługujących Chorym oraz Ks. Józef Hass – Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie. Msza połączona była z poświęceniem przyszpitalnej Kaplicy.

Po zakończeniu Mszy świętej miała miejsce oficjalna ceremonia przecięcia wstęgi przed wejściem głównym do Szpitala, w której udział wzięli: Jego Eminencja Ks. Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski, Doradca społeczny Prezydenta RP do spraw zdrowia – Pan dr Maciej Piróg, który odczytał i złożył na ręce Prezesa Zarządu Szpitala list z gratulacjami od Małżonki Prezydenta RP – Pani Anny Komorowskiej, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – Pani Ewa Łagońska, Zastępca Dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej w Urzędzie  m.st. Warszawy – Pan  Paweł Chęciński, Burmistrz Dzielnicy Mokotów – Pan Bogdan Olesiński, Członek Zarządu Szpitala św. Elżbiety – Pani Iwona Rudnikowska oraz Przełożona Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Prowincja Warszawska – Siostra Cecylia Falkowska.

W dalszej kolejności w ramach otwarcia Szpitala zorganizowane zostało zwiedzanie placówki pod okiem kadry medycznej. Końcowym punktem programu był panel dyskusyjny, który miał przybliżyć gościom historię Szpitala, jego strukturę i innowacyjne technologie, które będą w nim dostępne.

W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. med. Zbigniew Czernicki – neurochirurg, Kierownik Kliniki Neurochirurgii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wieloletni Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, dr n. med. Mariusz Głowacki – neurochirurg, adiunkt w Klinice Neurochirurgii Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, odpowiedzialny za Oddział Neurochirurgii w Szpitalu św. Elżbiety, dr n. med. Elżbieta Radzikowska – chirurg plastyk, Ordynator Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Regeneracyjnej i Estetycznej Szpitala św. Elżbiety, lek. med. Marta Biegaj – specjalista radiolog, lekarz koordynujący Zespół Diagnostyki Radiologicznej Szpitala św. Elżbiety, dr n. med. Maciej Chwaliński – chirurg onkolog w Szpitalu św. Elżbiety, Paweł Obermeyer – Prezes Zarządu Szpitala św. Elżbiety. Uroczystość otwarcia Szpitala poprowadziła Pani Anna Popek.

W uroczystości otwarcia Szpitala uczestniczyli przedstawiciele świata nauki ze szczególnym uwzględnieniem autorytetów z obszaru medycyny, reprezentanci organizacji pacjenckich, świata artystów, polityki oraz media.

Uroczystość otwarcia Szpitala odbyła się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika. Natomiast jej Partnerem był Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.