Menu Zamknij

Kampania Movember 2021 w Szpitalu św. Elżbiety!

Wystartowała kolejna edycja kampanii Movember Polska, mającej na celu nagłośnienie profilaktyki nowotworu stercza wśród mężczyzn. Sama akcja została zapoczątkowana w Australii w 2003 roku, kampanie prowadzone są jednak na całym świecie.
Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym akcji są wąsy, jako symbol mężczyzn i męskości. Przez cały listopad panowie są zachęcani do zapuszczania i noszenia wąsów, a każdy, kto to zrobi, może stać się ambasadorem kampanii. Movember ma na celu przypomnienie, jak istotna jest profilaktyka nowotworowa. Warto wspomnieć, że skuteczność leczenia chorób nowotworowych wykrytych we wczesnym stadium daje zdecydowanie najlepsze rokowania. Co więcej, najczęściej występujące nowotwory u mężczyzn mają doskonałe rokowanie – o ile zostaną wykryte wystarczająco wcześnie. Dlatego każdy mężczyzna po 40 życia powinien wykonać badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty – czyli oznaczyć stężenie PSA we krwi oraz skonsultować ten wynik z urologiem. Z kolei ci panowie, u których w rodzinach pojawiał się nowotwór prostaty lub piersi, mogą wymagać równocześnie badań genetycznych.
Akcja przede wszystkim cechuje się innowacyjnym podejściem do męskiej profilaktyki raka. Dodatkowo, w trakcie konferencji naukowych realizowanych w ramach Movembera poruszane są nowinki ze świata medycyny. Jedną z takich nowinek jest wieloparametryczny rezonans prostaty, wykonywany także w naszym szpitalu.

Wieloparametryczny  rezonans prostaty – kiedy wykonać?
Wieloparametryczny rezonans prostaty jest zalecany, aby zlokalizować ewentualne ogniska nowotworowe, a także ustalić czy zmiany pojawiły się także poza obrębem prostaty. Taki rezonans jest skierowany do mężczyzn, u których planuje się wykonanie biopsji gruboigłowej. Rezonans prostaty pozwala na szybkie stwierdzenie, z których obszarów lekarz ma pobrać materiał podczas biopsji fuzyjnej. Rezonans prostaty to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Czym jest rezonans prostaty?
Wieloparametryczny rezonans prostaty to nowa procedura, której celem jest ocena wyglądu gruczołu i go najbliższego otoczenia oraz istotnych klinicznie okolicznych węzłów chłonnych i pozostałych obszarów objętych badaniem. Specjalista ocenia wygląd prostaty na podstawie trzech głównych technik obrazowania, dzięki którym możliwa staje się dokładna diagnoza powstałych zmian. Ta technika diagnostyczna wyróżnia się tym, że bierze pod uwagę takie aspekty jak: cechy wzmocnienia ognisk po podaniu kontrastu, morfologia prostaty czy dyfuzja cząsteczek wody przez tkankę. Tak zaznaczone ogniska są punktowane w skali PI-RADS, która jest uznanym usystematyzowanym oraz powtarzalnym standardem oceny prostaty pod kątem ryzyka nowotworowego.