Menu Zamknij

Jakub Dobruch

prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch

prof. dr hab. n. med.
Jakub Dobruch
Onkologia, Urologia
Specjalizacje

Prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch jest specjalistą urologii, chirurgiem robotycznym w urologii, profesorem urologii, Kierownikiem Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (kadencja 2022-2026).

Z LUX MED Onkologia i Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED związany od 2024 roku.

Opis

W praktyce klinicznej od lat prowadzi małoinwazyjne leczenie operacyjne chorych na nowotwory gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i nerki. Doświadczenie chirurgiczne ukształtował, pracując w Klinice Urologii kierowanej przez prof. A. Borówkę oraz podczas wielu stażów odbytych w ośrodkach europejskich i amerykańskich. Do najważniejszych z nich zaliczają się stypendia w Nowym Jorku, Berlinie, Lipsku, Salzburgu, a także w Miami, Dallas i Winston-Salem, podczas których poznał techniki operacyjne wykorzystywane w konwencjonalnych operacjach laparoskopowych oraz operacjach z użyciem robota chirurgicznego. Samodzielnie operacje laparoskopowe wykonuje od 2005 roku. Dzięki zdobytemu przez kolejne lata doświadczeniu łączy różne techniki chirurgii endoskopowej podczas złożonych operacji rekonstrukcyjnych, w ostatnich latach głównie z wykorzystaniem robota chirurgicznego.

Do klasycznych operacji endoskopowych, w tym tych z użyciem systemu chirurgii robotycznej, zaliczają się przede wszystkim takie zabiegi jak:

1. Prostatektomia radykalna (wycięcie gruczołu krokowego z powodu raka)
2. Cystektomia radykalna (wycięcie pęcherza moczowego z powodu raka)
3. Resekcja nerki wraz z guzem (NSS, częściowe wycięcie nerki)
4. Nefrektomia radykalna (wycięcie nerki z powodu raka)

Techniki endoskopowe wykorzystuje także w operacjach rekonstrukcyjnych, takich jak:

1. Wtórna naprawa zwężenia połączenia miedniczkowo-moczowodowego
2. Plastyka przepuklin pachwinowych podczas prostatektomii radykalnej
3. Plastyka przetok pęcherzowo-moczowodowych
4. Przeszczepienie moczowodu z wykorzystaniem manewru „psoas-hitch” i „Boari flap”

Wspomniane operacje stanowią podstawę zainteresowań chirurgicznych Profesora Jakuba Dobrucha, niemniej jednak przeprowadza on również inne zabiegi urologiczne, w tym te wykonywane u chorych na łagodny rozrost stercza (HOLEP, adenomektomia endoskopowa) i nowotwory pęcherza moczowego (resekcje en-bloc).

Wykształcenie zawodowe
  • 2021 – Profesor nauk medycznych, tytuł nadany przez Prezydenta RP
  • 2019 – Profesor CMKP, tytuł nadany uchwałą Rady Naukowej CMKP
  • 2014 – Doktor habilitowany nauk medycznych, rozprawa habilitacyjna pt.: „Znaczenie kliniczne stanu marginesów chirurgicznych u chorych poddanych prostatektomii radykalnej”.
  • 2004 – Doktor nauk medycznych, rozprawa doktorska pt.: „Rola układu wazopresynergicznego w ośrodkowej regulacji układu krążenia u szczurów SD z zawałem mięśnia sercowego”.
  • 1994-2000 – Studia medyczne na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie.

Studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie rozpoczął w 1994 roku po zakończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym im Marsz. St. Małachowskiego w Płocku. Akademię ukończył z wyróżnieniem, z pierwszą lokatą w 2000 roku. Działalność naukową rozpoczął podczas trzeciego roku studiów, po czym kontynuował, pracując począwszy od 2000 roku jako asystent w Katedrze Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej. Jej zwieńczeniem był cykl publikacji dotyczących ośrodkowej regulacji czynności układu krążenia oraz obrona pracy doktorskiej pod tytułem: „Rola układu wazopresynergicznego w ośrodkowej regulacji układu krążenia u szczurów SD z zawałem mięśnia sercowego”. Równolegle do pracy w Katedrze Fizjologii, po odbyciu stażu podyplomowego, w listopadzie 2001 roku, podjął pracę w charakterze asystenta w Oddziale Urologicznym Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie. Tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskał w 2008 roku. Po obronie pracy doktorskiej oraz uzyskaniu tytułu specjalisty rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta Kliniki Urologii CMKP, której kierownikiem był prof. dr hab. med. Andrzej Borówka. Podczas pracy w oddziale urologicznym, oprócz typowej działalności klinicznej, był odpowiedzialny za prowadzenie grantów przyznawanych przez CMKP i KBN, prowadził liczne prace badawcze. Doświadczenie chirurgiczne i kliniczne doskonalił podczas stażów i szkoleń w ośrodkach urologicznych Europy i USA. Został zaproszony do uczestniczenia w pracy organizacji YAU (Young Academic Urologists), która w ramach EAU (European Association of Urology) zrzesza przedstawicieli wiodących klinik urologicznych Europy i prowadzi wieloośrodkowe projekty badawcze. Był odpowiedzialny za prace dotyczące raka pęcherza moczowego.

Zasadniczym przedmiotem prac badawczych, które prowadzi w Klinice jest onkologia urologiczna, szczególnie badania nad nowotworami pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Te drugie stanowiły między innymi podstawę rozprawy habilitacyjnej pt.: „Znaczenie kliniczne stanu marginesów chirurgicznych u chorych poddanych prostatektomii radykalnej”. W 2014 roku, po złożeniu kolokwium habilitacyjnego uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Rok później, w wyniku postępowania konkursowego objął kierownictwo Kliniki Urologii CMKP, którą prowadzi do dziś. W lutym 2019 roku został mianowany na stanowisko profesora CMKP, niespełna dwa lata później Prezydent RP przyznał mu tytuł profesora nauk medycznych.