Menu Zamknij

Niewydolność żylna – co trzeba o niej wiedzieć?

Niewydolność żylna to choroba będąca efektem nieprawidłowości w krążeniu krwi w żyłach, która może prowadzić do trwałego obrzęku kończyn, żylaków i owrzodzeń. Niewydolność żylna może mieć podłoże genetyczne, są też czynniki zewnętrzne, które zwiększają ryzyko zachorowania. Na szczęście są już skuteczne metody leczenia niewydolności żylnej – w Szpitalu Św. Elżbiety można skorzystać m.in. z nowoczesnych zabiegów chirurgii naczyniowej.

Bezpośrednią przyczyną rozwoju niewydolności żylnej są uszkodzenia lub nieprawidłowa praca żył transportujących krew do serca. Mogą one rozwijać się na skutek czynników genetycznych i wrodzonych nieprawidłowości (np. wady w budowę zastawek żylnych), ale w występowaniu niewydolności żylnej mają też znaczenie czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • płeć (częściej chorują kobiety),
  • wiek (ryzyko występowania niewydolności żylnej wzrasta po menopauzie, o czym pisze na swoim blogu dr Łukasz Paluch, flebolog z naszego Szpitala Św. Elżbiety -> https://drpaluch.pl/Strefa-edukacji/menopauza-z-niewydolnosc-zylna_n8),
  • stojąca oraz siedząca praca,
  • brak aktywności fizycznej,
  • ciąża,
  • palenie papierosów.

Niewydolność żylna – objawy

Niewydolność żylna początkowo może się objawiać opuchlizną okolic kostek, nasilającą się pod wieczór. Następnie pojawiają się bóle i uczucie ciężkości nóg, drobne popękane naczynia krwionośne widoczne pod skórą (tzw. pajączki), a także swędzenie, drętwienie i mrowienie nóg. Z czasem coraz wyraźniejsze stają się żylaki – grube, widoczne pod skórą żyły, w kolorze niebieskim lub brunatnym. W bardzo nasilonych stadiach mogą powstawać trudno gojące się, bolesne owrzodzenia żylne.

Niewydolność żylna – diagnostyka i leczenie

Podstawą diagnostyki niewydolności żylnej jest USG dopplerowskie – pozwala ono zbadać przepływ krwi w naczyniach, określić wydolność żył i ustalić, które z nich i jak bardzo są uszkodzone.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby dobiera się metody leczenia. W początkowych fazach niewydolności żylnej zastosowanie znajdują działające miejscowo maści, kremy i żele, zawierające np. rutynę czy hesperydynę, które mają za zadanie usprawnić krążenie. Często wykorzystywana jest tzw. terapia uciskowa, czyli stosowanie specjalnych pończoch oraz opasek uciskowych, dzięki którym krew swobodnie odpływa z nóg do serca. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian wykonuje się np. zabieg skleroterapii, polegający na podaniu do żyły leku, który zamyka niewydolne naczynie i powoduje jego wchłonięcie przez organizm. Duże żylaki leczy się natomiast operacyjnie.

W Szpitalu Św. Elżbiety zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę flebologiczną – począwszy od konsultacji ze specjalistą, przez USG dopplerowskie, aż po zabiegi skleroterapii oraz najnowocześniejsze zabiegi wewnątrznaczyniowe i operacyjne. Nasza placówka posiada najnowocześniejsze aparaty na świecie do leczenia patologii żylnych. Zapewniamy opiekę doświadczonych chirurgów naczyniowych oraz dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Osoby potrzebujące takiej pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalse.pl/kontakt/.