Nowotwory pierwotne wątroby i przerzuty do wątroby
Najczęstsze nowotwory wątroby to przerzuty z innych narządów. Część z nich można skutecznie leczyć chirurgicznie uzyskując całkowite wyleczenie. Rzadziej pojawiają się nowotwory, które od początku rozwijają się w wątrobie. W Polsce każdego roku diagnozuje się blisko 3000 przypadków raka wątrobowokomórkowego (HCC), czyli nowotworu złośliwego wątroby (hepatocytów).
Wiele różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ma wpływ na rozwój tej choroby. Do zewnętrznych czynników, nazywanych środowiskowymi, które mogą przyczynić się do powstania tego groźnego nowotworu, zaliczamy między innymi sposób odżywiania, poziom aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz czynniki biologiczne, takie jak wirusy. Warto mieć świadomość tego, jakie są przyczyny i objawy oraz jak wygląda leczenie tego nowotworu.
W Szpitalu św. Elżbiety operacje pierwotnego nowotworu wątroby oraz przerzutów do wątroby przeprowadzamy w ramach kontraktu z NFZ.
Rak wątrobowokomórkowy to choroba, na którą znaczący wpływ mają czynniki zewnętrzne. Blisko 80% przypadków tego nowotworu związanych jest z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, nadmiernym spożyciem alkoholu, aflatoksynami, paleniem tytoniu, schistosomatozą i zakażeniem przywrą chińską. Główna przyczyna to marskość wątroby, spowodowana wirusami HBV i HCV lub alkoholem. Do wewnętrznych czynników ryzyka należą niektóre choroby metaboliczne, pierwotna marskość żółciowa i niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.
Rak wątrobowokomórkowy (HCC) stanowi 80-90% pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby i jest piątym najczęstszym nowotworem na świecie. Jego wczesne wykrywanie jest trudne, co wpływa na wysoką śmiertelność, która rośnie o 2,4% rocznie, mimo ogólnego spadku zgonów z powodu raka.
Zachorowalność na pierwotnego raka wątrobowokomórkowego (HCC) różni się w zależności od regionu. Najwyższe wskaźniki występują w Afryce Subsaharyjskiej i południowo-wschodniej Azji (20–150/100 tys.), średnie w Europie Wschodniej, Południowo-Wschodniej i krajach śródziemnomorskich oraz Japonii (5–20/100 tys.), a najniższe w USA, Skandynawii i Europie Centralnej (poniżej 5/100 tys.).
W Polsce około 230 tys. osób ma aktywne HCV i może nie być tego świadomych, co grozi wzrostem przypadków HCC. Przeciwciała Anty-HCV występują u około 1,9% populacji, co z kolei przekłada się na około 730 tys. zakażonych osób.
Pierwotny rak wątrobowokomórkowy (HCC) może przebiegać bez objawów, zwłaszcza u osób bez marskości wątroby oraz we wczesnym stadium choroby. Pacjenci z przewlekłymi chorobami wątroby i rozwijającym się przez dłuższy czas guzem, mogą odczuwać niespecyficzne dolegliwości, takie jak bóle w nadbrzuszu, dyskomfort w jamie brzusznej czy biegunka. Szczególnie niepokojące mogą być nasilające się objawy oraz zmiany w ich częstotliwości.
We wczesnych stadiach rak wątroby często daje niespecyficzne objawy, podobne do tych występujących u pacjentów z marskością wątroby bez nowotworu. W zaawansowanym stadium, HCC może powodować gwałtowne pogorszeniem funkcji wątroby, prowadząc do objawów jej niewydolności takich jak żółtaczka, wodobrzusze lub encefalopatia. Mogą również wystąpić tępe bóle w prawym podżebrzu, uczucie pełności w nadbrzuszu oraz wyczuwalny guz w tej okolicy.
Do objawów ogólnych nowotworu wątroby należą ponadto osłabienie, stany podgorączkowe, łatwa męczliwość, bolesne kurcze mięśni (zwłaszcza w godzinach nocnych) czy też utrata apetytu.
Najczęściej używaną techniką obrazowania w diagnostyce HCC jest ultrasonografia (USG) jamy brzusznej, tomografia komputerowa (CT) oraz rezonans magnetyczny (MR), które wykonane z podaniem środka kontrastowego, dostarczają najbardziej szczegółowych informacji o zmianach w wątrobie.
Najbardziej znanym biomarkerem wykorzystywanym w diagnostyce pierwotnego raka wątrobowokomórkowego (HCC) jest stężenie α-fetoproteiny (AFP) w surowicy. Czułość tej metody w wykrywaniu HCC wynosi od 40-60%, a we wczesnych stadiach HCC jest to 40-50%. Można również zaobserwować zmiany w aktywności gamma-glutamylotransferazy (GGT) i fosfatazy zasadowej (ALP). Ze względu na wysoką liczbę wyników fałszywie dodatnich i brak ścisłej korelacji z zaawansowaniem HCC, AFP nie jest zalecany jako jedyna metoda diagnostyczna.
Dotychczas pewne rozpoznanie wymagało wykonania biopsji podejrzanej zmiany i badania histopatologicznego. Obecnie można postawić rozpoznanie HCC na podstawie typowego i charakterystycznego obrazu zmiany w wątrobie marskiej w dwóch badaniach obrazowych z kontrastem (TK i MR). Badania biopsyjnego wymaga weryfikacja zmiany w wątrobie niewykazującej cech marskości. Należy jednak pamiętać o tym, że HCC może przerzucać się do płuc, węzłów chłonnych, otrzewnej, nadnerczy, kości oraz rzadziej do innych narządów i dlatego należy rozszerzyć diagnostykę o obrazowanie innych narządów, nie tylko samej wątroby.
Wybór metody leczenia raka wątrobowokomórkowego zależy od stopnia zaawansowania choroby, ogólnego stanu pacjenta, obecności przeciwwskazań do operacji oraz funkcjonowania wątroby. W większości przypadków HCC współistnieje z marskością wątroby, co komplikuje leczenie.
Jedyną metodą, która może prowadzić do całkowitego wyleczenia jest chirurgia – czyli usunięcie guza chirurgicznie metodą klasyczną (otwartą), laparoskopową lub przeszczepieniem wątroby. Niestety, tylko około 30% pacjentów z HCC kwalifikuje się do operacji. Jeżeli operacja u danego pacjenta nie jest możliwa, stosuje się alternatywne metody, takie jak ablacja termiczna, krioablacja, stereotaktyczna radioterapia, chemoembolizacja dotętnicza oraz chemioterapia systemowa.
W Szpitalu św. Elżbiety operacje pierwotnego nowotworu wątroby oraz przerzutów do wątroby przeprowadzamy w ramach kontraktu z NFZ.