Menu Zamknij

Biopsja fuzyjna – co to za badanie?

W przypadku wielu chorób – zwłaszcza nowotworowych – szybka diagnostyka znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W Szpitalu św. Elżbiety oferujemy pacjentom nowoczesne badania diagnostyczne wykonywane za pomocą innowacyjnego sprzętu. Zalicza się do nich m.in. biopsja fuzyjna.

Biopsja prostaty warszawa

Jak wcześnie wykryć raka prostaty?

Statystyki są nieubłagane – rak prostaty jest już najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn w naszym kraju. Co roku w Polsce rozpoznaje się około 15 tys. nowych przypadków tej choroby, a około 4–5 tys. pacjentów umiera. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka prostaty… wzrosła aż siedmiokrotnie.


Kluczem do skutecznego leczenia tego schorzenia oraz zmniejszenia statystyk dotyczących śmiertelności jest szybka diagnostyka. Wcześnie wykryty rak prostaty jest w pełni uleczalny, a dzięki nowoczesnym metodom leczenia pacjenci mają duże szanse nie tylko na całkowity powrót do zdrowia, lecz także m.in. zachowanie funkcji seksualnych. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań w tym kierunku jest biopsja fuzyjna prostaty wykonywana w Szpitalu św. Elżbiety.

Biopsja fuzyjna – wskazania, przebieg, skutki uboczne

Biopsja fuzyjna prostaty to badanie zlecane mężczyznom, u których stwierdzono niepokojący wynik badania per rectum (przez odbyt) lub nieprawidłowy wynik badania stężenia czynnika PSA we krwi. Polega ona na pobraniu wycinka zmiany pod kontrolą USG, na które nakłada się obraz uzyskany wcześniej podczas badania MRI. Połączenie właściwości tych dwóch badań obrazowych pozwala bardzo dokładnie określić granice gruczołu krokowego, umiejscowienie potencjalnej zmiany nowotworowej i umożliwia precyzyjne pobranie wycinka z tego właśnie obszaru.

Co to oznacza dla pacjenta? Większą szansę na uzyskanie jednoznacznego wyniku (badanie zmniejsza ryzyko przeoczenia zmiany) przy konieczności wykonania tylko jednej procedury. Biopsja fuzyjna może być wykonywana metodą przezodbytniczą (w warunkach ambulatoryjnych) lub przekroczową (w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej).

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania – należy jedynie poinformować lekarza o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i ewentualnych alergiach. Biopsja fuzyjna jest ogólnie bezpieczna, ale po jej wykonaniu mogą wystąpić pewne skutki uboczne: obecność krwi w moczu, kale lub nasieniu, a także infekcje dróg moczowych, które jednak można w łatwy sposób wyleczyć.

Osoby wymagające tego typu specjalistycznej diagnostyki zapraszamy do kontaktu z naszym szpitalem -> https://szpitalse.pl/kontakt/.