W Szpitalu Św. Elżbiety skorzystać można z leczenia nietrzymaniu moczu przy pomocy substancji Bulkamid® – rodzaju wypełniacza, który podaje się w obszar wokół cewki moczowej, gdzie poprawia on mechanizm jej zamykania, co pozwala na kontrolę trzymanie moczu. Jest to metoda małoinwazyjna, bezpieczna, a jednocześnie zapewniająca wysoką skuteczność.
Według różnych badań, z problemem nietrzymania moczu o rozmaitym podłożu i nasileniu boryka się od 5 do nawet 69% kobiet w różnym wieku. Najczęściej za nietrzymanie moczu odpowiadają zaburzenia w zamykaniu cewki moczowej, rzadziej – nadmierna reaktywność pęcherza moczowego (schorzenie może też mieć charakter mieszany). Bez względu na przyczyny, nietrzymanie moczu jest zawsze dolegliwością krępującą, wywołującą kompleksy i problemy w codziennym funkcjonowaniu.
Istnieje wiele różnych metod leczenia nietrzymania moczu – zarówno mniej, jak i bardziej inwazyjnych. Badania pokazują, że aż 57% kobiet preferuje metody minimalnie inwazyjne, o niskim ryzyku powikłań, nawet jeśli ich skuteczność jest nieco niższa niż zabiegów bardziej radykalnych.
Do bezpiecznych i mało inwazyjnych sposób terapii nietrzymania moczu zalicza się Bulkamid® – podawany w okolice cewki moczowej wypełniacz, składający się z wody (97,5%) oraz z poliakrylamidu (2,5%). Podany do tkanek w formie iniekcji wypełnia je i zwiększa ich objętość, co usprawnia mechanizm zamykania cewki moczowej, pozytywnie wpływając na kontrolę trzymania moczu. Sam zabieg nie wymaga hospitalizacji, jest wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu dożylnym, nie wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań.
Przeprowadzone obserwacje dowiodły, że po trzech miesiącach widoczną poprawę po zastosowaniu preparatu Bulkamid® zauważyło u siebie 83% pacjentek, zaś w ciągu siedmiu lat po zabiegu z zauważalną poprawą lub w pełni wyleczonych było około 80% pacjentek.
Osoby zainteresowane zabiegiem zachęcamy do kontaktu!