Menu Zamknij

Uroginekologia w Szpitalu Św. Elżbiety

Uroginekologia to dział z pogranicza ginekologii i urologii, w ramach której diagnozuje się i leczy zaburzenia w funkcjonowaniu tkanek i narządów miednicy u kobiet. Do ich występowania predysponują m.in. przebyte ciąże i porody, otyłość oraz ciężka praca fizyczna, oraz czynniki genetyczne. Na konsultacje z doświadczonymi specjalistami w tym zakresie zapraszamy do Szpitala Św. Elżbiety.
Uroginekologia jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy różnego rodzaju zaburzenia i dysfunkcje miednicy mniejszej u kobiet. To właśnie panie są w szczególności narażone na ich wystąpienie– sprzyjają temu przebyte ciąże i porody, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie menopauzy, wiek, nadwaga i otyłość, a także ciężka praca fizyczna.
Schorzenia uroginekologiczne mogą powodować wiele uciążliwych dolegliwości, mają różny charakter. Są to między innymi:

    • nietrzymanie moczu, zbyt częste oddawanie moczu lub trudności z mikcją
    • trudności z wypróżnieniem
    • bóle miednicy, spojenia łonowego, lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
    • obniżenie narządów miednicy mniejszej
    • rozejście mięśni prostych brzucha,
    • zaburzenia związane z występowaniem blizn po nacięciu krocza, pęknięciu krocza czy cesarskim cięciu,
    • Ból i dyskomfort przy współżyciu

.

Uroginekologia – diagnostyka i leczenie

Kompleksowa diagnostyka uroginekologiczna obejmuje przede wszystkim badanie uroginekologiczne z USG przezpochwowym i/lub przezkroczowym, USG narządów miednicy mniejszej, oraz badania dodatkowe zależnie od dodatkowych wskazań oraz planowanego leczenia: uretroskopię, cytoskopię czy badanie urodynamiczne.
Zaleznie od rodzaju i nasilenia dolegliwości, a także oczekiwań pacjentki, w uroginekologii stosuje się zarówno metody leczenia zachowawczego jak i leczenie operacyjne.

Obok farmakoterapii, pessaroterapii ,bardzo ważną część leczenia zachowawczego stanowi fizjoterapia. Wykorzystuje się w tym celu terapię manualną, ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz zabiegi fizykoterapii, np. elektrostymulacje. Jeśli podjęte działania zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów, lub choroba jest zbyt zaawansowana do takiego leczenia, lekarz razem z pacjentką podejmuje decyzję o wykonaniu operacji. W znakomitej większości są to zabiegi minimalnie inwazyjne, związane z krótką rekonwalescencją i wysoką skutecznością.

Uroginekologia w Szpitalu Św. Elżbiety

W Szpitalu Św. Elżbiety oferujemy pacjentkom kompleksową diagnostykę uroginekologiczną oraz nowoczesne metody leczenia, które prowadzą doświadczeni specjaliści: prof. nadzw. dr n. med. Paweł Szymanowski, lek. med. Hanna Szweda, lek. med. Dorota Dróżdż oraz lek. med. Elżbieta Narojczyk-Świeściak. Wszystkie panie wymagające tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu -> https://szpitalse.pl/szpital/kontakt/.