Menu Zamknij

Proktologia

Proktologia to dział medycyny, który obejmuje leczenie chorób i dysfunkcji jelita grubego oraz odbytu. Zespół proktologów Szpitala św. Elżbiety skupiony jest wokół Warszawskiego Ośrodka Proktologii pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Kołodziejczak, jednego z najbardziej cenionych proktologów w Polsce. To właśnie pani profesor pełni funkcję Prezesa Polskiego Klubu Koloproktologii. Oprócz niej w skład zespołu proktologów w naszym szpitalu wchodzi również prof. dr hab. n. med. Iwona Sudoł-Szopińska – wybitna specjalistka z zakresu diagnostyki, wykonująca badania USG z zakresu proktologii.

Proktolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu dysfunkcji i chorób, związanych z odbytem lub jelitem grubym. To właśnie on zajmuje się takimi schorzeniami jak hemoroidy, szczeliny i przetoki odbytu, a także choroby dotyczące jelita grubego.

Tego typu schorzenia prowadzą do znacznego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu i mogą powodować duże i nieprzyjemne dolegliwości bólowe, które znacznie utrudniają nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, ale również wypróżnianie się i załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Dla wielu pacjentów temat chorób dotykających odbytu lub jelita grubego jest wstydliwy. Poczucie wstydu w kwestiach zdrowotnych nie powinno jednak nikogo powstrzymywać przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Jeżeli dotyczą nas problemy związane z wydalaniem, bólem odbytu lub pojawiającymi się w jego okolicach żylakami – nie ulega wątpliwości, że powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Podobnie jak wiele innych schorzeń, również żylaki odbytu oraz choroby jelita grubego są wyleczalne, co znacznie podnosi komfort życia i samopoczucie pacjentów borykających się z konsekwencjami ich nieleczenia. W Szpitalu św. Elżbiety specjalizujemy się nie tylko w konsultacjach medycznych i diagnostyce chorób odbytu, ale również zajmujemy się ich skutecznym leczeniem w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze.

Wśród najczęstszych objawów, które wskazują na konieczność interwencji proktologa, można wymienić pieczenie, pulsujący ból, zaczerwienienie w okolicach odbytu, a także ropnie i zmiany, pojawiające się w tych rejonach. Przyjmujący w Szpitalu św. Elżbiety proktolodzy służą pomocą nie tylko w zakresie diagnostyki, ale również przeprowadzając zabiegi ambulatoryjne oraz operacyjne, których celem jest wyleczenie odbytu, odbytnicy oraz końcowego odcinka układu pokarmowego.

Przed wizytą u proktologa pacjent powinien przede wszystkim zadbać o dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest wypróżnienie się, by uniknąć kłopotliwych sytuacji. Drugą czynnością, którą powinien wykonać pacjent udający się do gabinetu proktologicznego, jest dokładne umycie okolicy odbytu.

Podczas pierwszej wizyty specjalista proktolog najpierw przeprowadzi wywiad lekarski. Dotyczy on przede wszystkim rodzaju dolegliwości, z którą się zgłaszamy. Z pewnością padną pytania zarówno o towarzyszące jej objawy, jak i  częstość ich występowania, moment, w którym się pojawiły oraz stopień ich nasilenia. Lekarz ma też prawo dopytać o przebyte przez pacjenta operacje, a także ewentualne choroby, które mogą mieć wpływ na to schorzenie lub wykazywać zbliżone objawy. Pytania te mają na celu zyskanie pełnego oglądu sytuacji, dlatego nie należy się wstydzić tylko szczerze, uczciwie udzielać odpowiedzi, aby otrzymać właściwą diagnozę od proktologa.

Samo właściwe badanie proktologiczne rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia przez lekarza proktologa okolic odbytu pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz dokonuje oględzin, poszukując widocznych zmian chorobowych. Następnie proktolog rozpoczyna badanie per rectum, które pozwoli ocenić napięcie i strukturę zwieraczy odbytu, sprawdzi inne zmiany, widoczne na powierzchni odbytnicy i odbytu, a także może wybadać ewentualne guzy lub polipy, występujące u pacjenta. Po badaniu per rectum proktolog wykonuje anoskopię, czyli badanie wziernikowe. Podobnie jak w przypadku wizyt u ginekologa, lekarz w ten sposób może dokonać oceny wzrokowej nie tylko samego odbytu, lecz także dolnego odcinka odbytnicy pacjentki lub pacjenta.

Cennik – Proktologia

NazwaCena regularna
Proktolog – konsultacja specjalistyczna
290 zł
Proktolog – konsultacja profesorska
450 zł
USG proktologiczne – Prof. hab. n. med. Iwona Sudoł-Szopińska
350 zł
NazwaCena regularna
Rektoskopia
150 zł
Zabieg gumkowania guzków krwawniczych/ Zabieg Barrona (jedna gumka)
400 zł
Nacięcie zakrzepu brzeżnego
300 zł
Skleroterapia jednego guzka
300 zł
Wycięcie drobnych zmian okolic odbytu (cena zależna od wielkości zmian i ich lokalizacji)
350 – 500 zł
Blokady w leczeniu szczeliny odbytu z użyciem botoksu (dodatkowa opłata za lek – ok. 500 zł za ampułkę)
700 zł
Płyn doodbytniczy
100 zł
Badanie histopatologiczne jednej zmiany
90 zł
Hydradenit okolicy odbytu (ropne zapalenie)
2 900 zł
Wycięcie cysty włosowej
4 850 zł
Operacja szczeliny odbytu
3 500 zł
Hemoroidektomia (hemoroidy, guzki krwawnicze, żylaki odbytu) + Laser
5 950 zł
Hemoridektomia sektorowa
2 150 zł
Nacięcie ropnia niskiego
1 450 zł
Nacięcie ropnia wysokiego
2 150 zł
Wycięcie fałdów brzeżnych (fałdy okołoodbytnicze, anodermalne)
2 150 zł
Wycięcie kłykcin odbytu
2 150 zł
Usunięcie polipa z kanału odbytu
2 550 zł
Operacja przetoki odbytu
5 500 zł
Resztkowy kanał przetoki
2 900 zł
Znieczulenie do zabiegów i operacji proktologicznych
600 – 1 500 zł
Hemoroidektomia (hemoroidy, guzki krwawnicze, żylaki odbytu)
4 850 zł
Laser (przetoka odbytu)
1 400 zł
Operacja przetoki odbytu + laser
6 900 zł
Sfinkterometria do zabiegu
70 zł
Wycięcie torbieli skórzastej/torbieli pilonidalnej
4 850 zł
Wycięcie torbieli skórzastej/torbieli pilonidalnej + Laser
6 450 zł
Wycięcie zmiany okolic odbytu
2 150 zł
Rekonstrukcja zwieracza odbytu
7 000 zł

Umów wizytę
do naszych specjalistów

Nasi lekarze

Umów się na konsultacje

    Wypełnij formularz, a my zadzwonimy do Ciebie!