Menu Zamknij

Usunięcie stulejki – laser lub stapler

Wśród problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do urologa, dość często pojawia się temat stulejki. Zwężenie napletka stanowi bowiem problem, który pojawia się nie tylko jako wada wrodzona, ale także może zostać nabyty w dorosłym życiu. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie stulejki – na przykład decydując się na operację z wykorzystaniem lasera lub staplera.

Ze stulejką mamy do czynienia w sytuacji, gdy zbytnie zwężenie napletka u pacjenta uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia zsunięcie go z żołędzi penisa. Terminem stulejki określa się także przypadek, gdy napletek jesteśmy w stanie prawidłowo zsunąć, ale po odprowadzeniu go do rowka zażołędnego pacjent zaczyna odczuwać ból i ucisk, gdy penis znajduje się we wzwodzie. Stulejka może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć w tym drugim przypadku najczęściej mówimy o chorobie nabytej, często powstałej wskutek wcześniejszego stanu zapalnego.

Choć niegdyś stulejkę uznawano za defekt genetyczny, obecnie medycyna jest zdania, że istnieje szereg czynników, wpływających na pojawienie się tej przypadłości. Należą do nich między innymi:

● stany zapalne cewki moczowej, napletka lub żołędzi (właśnie wtedy mówimy o tzw. stulejce pozapalnej),
● nieprawidłowa pielęgnacja w okresie niemowlęcym,
● komplikacje wynikające z chorowania na cukrzycę,
● zbliznowacenie, które spowodowane zostało siłowym odciąganiem napletka,
● nieodpowiednia higiena miejsca intymnych.

Stulejka nie tylko przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych, ale może mieć także wpływ na psychikę pacjenta. Wśród najczęstszych czynników, stanowiących wskazania do usunięcia stulejki, wymienia się następujące:

● utrudnione oddawanie moczu,
● nawracające stany zapalne prącia, zakażenie dróg moczowych i inne problemy zdrowotne,
● nieprzyjemny zapach, wynikający z trudności z utrzymaniem higieny,
● problemy psychologiczne, które wynikają z trudności w życiu seksualnym z powodu bólu, towarzyszącego stulejce,
● problemy zdrowotne partnerek – jak wynika z badań, partnerki mężczyzn ze stulejką mają większe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Plastyka napletka z użyciem lasera CO2 to zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na poszerzeniu zwężonego pierścienia napletka do średnicy, która pozwala swobodnie sprowadzać napletek za żołądź. W większości przypadków, aby zapobiegać nawrotowi zwężeń najlepsze jest obrzezanie, czyli całkowita resekcja napletka. W niektórych przypadkach można wykonać plastykę napletka, czyli poszerzenie zwężonego pierścienia, jednak jest to obarczone ryzykiem nawrotu. Użycie lasera zamiast klasycznego skalpela przy zabiegu pozwala uniknąć krwawienia dzięki natychmiastowej koagulacji krwawiących naczyń, a ponadto pozwala zapobiec obrzękowi i przyspiesza gojenie rany.

Kwalifikacja do zabiegu laserowego usunięcia stulejki odbywa się podczas standardowej wizyty urologicznej. To właśnie wtedy lekarz wykonuje pacjentowi m.in. badanie ultrasonograficzne układu moczowego, a także przeprowadza szczegółowy wywiad, dotyczący innych chorób oraz objawów, z jakimi ma do czynienia w danym przypadku.

Zabieg plastyki napletka, polegający na laserowym usunięciu stulejki, trwa zazwyczaj do godziny. Cała operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki wykorzystaniu lasera CO2, podczas przecinania tkanki podskórnej i skóry dochodzi do równoczesnego zamknięcia drobnych naczyń. Rozwiązanie to sprawia, że ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych jest o wiele mniejsze, niż w przypadku tradycyjnych metod chirurgicznych. Ponadto zminimalizowane zostają dolegliwości pooperacyjne, blizna po zabiegu jest gładsza, a rana – równiejsza. Po zakończeniu zabiegu pacjent wypisywany jest do domu tego samego dnia.

Stapler to automatyczne i precyzyjne urządzenie, stosowane do obrzezania. Jest używane między innymi w leczeniu stulejki, która może prowadzić do problemów z utrzymaniem higieny, częstymi stanami zapalnymi oraz bólem podczas stosunku. Leczenie stulejki za pomocą staplera pozwala urologowi na wykonanie dokładnego cięcia napletka, co zmniejsza ryzyko krwawienia i powikłań pooperacyjnych. Badania kliniczne z użyciem tego urządzenia potwierdzają, że cięcie jest przeprowadzane w sposób, który nie uszkadza wędzidełka prącia.

Do głównych zalet obrzezania za pomocą staplera należą przede wszystkim:

  • estetyczny efekt zabiegu,
  • mniejszy ból po zabiegu,
  • szybkie gojenie,
  • krótki czas zabiegu,
  • precyzyjne cięcie,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia powikłań,
  • automatyczne szycie rany za pomocą specjalnych zszywek, które ulegają samoczynnemu wypadaniu,
  • zachowanie wędzidełka prącia.

Przeciwwskazaniami do leczenia stulejki za pomocą staplera mogą być deformacje napletka lub żołędzi, infekcje, nowotwory, cukrzyca oraz problemy z krzepliwością krwi. Obrzezanie staplerem, jak każdy zabieg chirurgiczny, może też w niektórych przypadkach prowadzić do komplikacji. Do potencjalnych powikłań należą krwawienie, powstawanie krwiaków oraz ryzyko infekcji.

Zaleca się, by pacjent przez pierwsze tygodnie po zabiegu nosił opatrunek, a także starał się utrzymać prącie w pozycji do góry. Dobrym sposobem może być przyklejenie prącia plastrem do brzucha. Dzięki temu penis goi się lepiej, a sam obrzęk schodzi o wiele szybciej. Wskazane jest stosowanie maści łagodzących, takich jak alantan, a także antybiotyków. Zaleca się ponadto, by przez pierwsze 10-14 dni ostrożnie i delikatnie obchodzić się z penisem. Standardem powinno być szczególne dbanie o higienę, mając na uwadze obrzęk i bolesność prącia, a także abstynencja seksualna. Pełna rekonwalescencja po usunięciu stulejki może potrwać nawet do 30 dni.

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.